Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Olomoucká radnice se brání pokutě od ÚOHS u soudu

Brno/Olomouc 9. května (ČTK) - Olomoucká radnice se bude u soudu bránit pokutě 300.000 korun, kterou dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Proti sankci za chyby v zakázce z roku 2011 na rekonstrukci Dolního náměstí podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. ČTK to řekla mluvčí soudu Simona Pešková. Případ je zatím na počátku.


Zakázku za více než 100 milionů korun vyhrálo sdružení firem Strabag a Horstav Olomouc, které podaly společnou nabídku. Podle ÚOHS ale firmy nesplnily kvalifikaci. "Sankce má působit výchovně a preventivně, má však i represivní charakter, neboť do určité míry napravuje následek porušení právní povinnosti. Domnívám se, že výše uložené pokuty splňuje obě tyto funkce," uvedl v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá dnes ČTK řekla, že město pomocí žaloby usiluje o zrušení rozhodnutí o uložené pokutě či snížení její výše. "Jde o složitý právní problém a právní názor, na základě kterého bylo o sankci rozhodnuto, je z našeho pohledu sporný," uvedla.
Antimonopolní úřad městu vytýká, že vybraný uchazeč předložil v nabídce neplatnou smlouvu, kterou prokazoval prostřednictvím subdodavatele ekonomický a finanční kvalifikační předpoklad. "Podle mínění ÚOHS jej tak město, jako zadavatel veřejné zakázky, mělo vyloučit," řekla Štědrá.
Smlouva byla podle Štědré podepsaná vedoucím organizační složky zahraniční právnické osoby. "Podle mínění ÚOHS tak musí být neplatná, neboť organizační složka zahraniční právnické osoby není sama o sobě právním subjektem, tedy nemá právní subjektivitu. S tímto závěrem však nesouhlasíme. Proto se v tomto složitém sporu uložené sankci bráníme žalobou," dodala Štědrá.
Rekonstrukce Dolního náměstí v Olomouci skončila v roce 2013. Protáhla se mimo jiné kvůli archeologickému průzkumu. Archeologové našli základy románského kostela z 12. století a kaple svaté Markéty z 15. století. Mezi cenné objevy patří také pohřebiště poblíž Neptunovy kašny.
Na konci února dostala olomoucká radnice od ÚOHS půlmilionovou pokutu za chyby v zakázce na rozvoj výstaviště Flora. Radnice chybně vyloučila dvě firmy, uvedl úřad. I toto rozhodnutí je už pravomocné. Zástupci radnice v reakci na pokutu uvedli, že ji budou vymáhat po firmě, která zadávací řízení pro město dělala.
vrn beh hj