Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Doporučení úřadu OLAF mají do rozpočtu EU vrátit 631 milionů eur

Brusel 31. května (zpravodaj ČTK) - Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) loni uzavřel celkem 272 případů, tedy méně než rekordních 304 kauz z roku 2015. Celkem 219 kauz začal řešit. V důsledku svých šetření mohl ve stejném roce nabídnout dotčeným členským státům 346 doporučení, která umožní do unijního rozpočtu nejen vrátit 631 milionů eur (asi 1,7 miliardy Kč), ale také hnát viníky k spravedlnosti. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl šéf úřadu Gioanni Kessler.


Úkolem OLAF je vyšetřovat podvody dotýkající se unijního rozpočtu, případy korupce v orgánech a institucích EU a závažného pochybení ze strany jejich pracovníků. Vyšetřuje tak nejrůznější druhy trestné činnosti jako je zpronevěra, celní a jiné podvody či machinace při zadávání veřejných zakázek. Na základě svého šetření úřad doporučuje potřebné kroky, které by měla EU nebo orgány členské země udělat k nápravě. V případě podezření na trestný čin, k němuž má důkazy, může úřad zaslat oznámení příslušným vnitrostátním orgánům spolu s doporučením zahájit trestní stíhání.
V Česku je zkratka OLAF známá především v souvislosti s prošetřováním padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo, patřící do skupiny Agrofert šéfa hnutí ANO a donedávna ministra financí Andreje Babiše.
Zástupci OLAF dnes na tiskové konferenci uvedli, že mandát jejich úřadu jim umožňuje udělat si konkrétní obrázek o měnící se povaze podvodů, které s evropskými dotacemi souvisí. Jeho analýza ukázala, že zločinci se rychle adaptují na změny hospodářského a regulačního rámce, a nachází "nové a kreativní cesty, jak se dostat k unijním penězům".
Významné jsou v tomto ohledu podle zprávy OLAF nadále veřejné zakázky, kdy podvodníci kromě korupce úředníků využívají nastrčené zprostředkovatele a účty v nedohledatelných daňových rájích. Mnoho případů má přeshraniční přesah, kdy se do tendru v jedné zemi hlásí zájemci z několika jiných států, kteří často práci zadávají firmám ještě z dalších zemí. Lukrativní se pro podvodníky také stávají granty ve vědě a výzkumu.
Z dnes nabídnuté statistiky plyne, že OLAF loni v ČR vyšetřoval nakládání s unijními fondy v pěti případech, vydal jedno doporučení.
OLAF dnes také upozornil na časté využívání složitých mezinárodních schémat, které kriminální sítě využívají k tomu, aby se vyhnuli placení cel. Připomenuto dnes také bylo, že se významně mění podoba rozšířeného pašování cigaret, kdy se stále časti pašují levné a nijak neoznačené cigarety.
jd šeb