Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Objem veřejných zakázek v ČR do konce dubna vzrostl o 130 procent

Praha 1. června (ČTK) - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna firmám 7850 zakázek za 99,5 miliardy korun. Jejich hodnota vzrostla meziročně o 130 procent, počet se zvýšil téměř trojnásobně. Hodnota vyhlášených výběrových řízení meziročně klesla zhruba o čtvrtinu na 76,3 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.


Počet ukončených soutěží ve čtyřech měsících je nejvyšší za poslední tři roky, objem představuje dvouleté maximum. "Zveřejněné výsledky o zadaných veřejných zakázkách bylo možné očekávat. Důvodem byl nárůst počtu oznámení ve věstníku veřejných zakázek před nabytím účinnosti nového zákona o zadávání veřejných zakázek v říjnu 2016," uvedl předseda představenstva Klement Holding Vlastimil Kaňovský. Příznivý je podle něj růst zadaných zakázek na projektové práce.
K odvětvím s největším podílem veřejných zakázek patří dlouhodobě stavebnictví. Na konci dubna činil téměř dvě pětiny ze všech zadaných zakázek. Pro stavební firmy zadali veřejní investoři podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha pět zakázek s cenou nad miliardu korun. Největší zakázkou byla rekonstrukce rozvodny Kočín u jaderné elektrárny Temelín za 3,56 miliardy korun, kterou získalo sdružení firem Egem, ASE a Vuje. Následovala rekonstrukce Negrelliho viaduktu v Praze za 1,27 miliardy korun pro společnosti Hochtief, Strabag Rail a Avers. Třetí v pořadí podle hodnoty byla rekonstrukce budovy Státní opery v Praze pro společnost Hochtief za 1,04 miliardy korun. V celém loňském roce bylo miliardových zakázek pro stavaře sedm.
Podle partnera KPMG ČR Pavla Klimenta je výrazný růst zadaných zakázek pro stavební firmy dobrou zprávou. "Pro další vývoj však bude důležitá příprava staveb, finanční možnosti veřejných investorů, schopnost čerpat z evropských fondů a samozřejmě i kapacitní možnosti dodavatelů," doplnil.
Počet vypsaných veřejných zakázek se do konce dubna meziročně snížil o deset procent na 2699, jejich hodnota klesla o 24 procent na 76,3 miliardy korun. Největší výběrové řízení v dubnu vypsala společnost E.ON Distribuce na elektromontážní práce na vysokém a nízkém napětí v letech 2018 až 2020 za 3,6 miliardy korun. "Počet vypsaných výběrových řízení byl v prvních měsících velmi nízký. Ovšem předpokládám, že výrazně vzroste. Důvodem jsou blížící se volby, kdy v rámci předvolební kampaně bude snaha začít a dotáhnout do konce celou řadu projektů," dodal provozní ředitel firmy Schindler CZ Vladimír Steiner.
ciz jw