Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

ŘSD si stojí za volbou firem na zimní údržbu silnic na Pardubicku

Pardubice 30. listopadu (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic odmítá, že by v rozporu se zákonem vybralo firmy na zimní údržbu státních silnic v Pardubickém kraji. V tendru původně ze dvou účastníků zvítězilo sdružení firem Eltodo a Prostor, po odvolání Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že je nutné znovu posoudit kvalifikaci uchazečů. Napodruhé vyhrály firmy Eurovia a Sovis, původní vítěz byl vyloučen a odvolal se. ŘSD ale v časové tísni uzavřelo roční smlouvu na údržbu s novým vítězem.


Společnost Eltodo to považuje za překotné a cenu za "absurdně vysokou".
Původní tendr byl vypsán na osmiletý kontrakt.
"Zadavatel postupoval zcela v souladu se zákonem. Vzhledem k nedokončené veřejné soutěži na zimní údržbu na období 2017 až 2025 zajistil v časové tísni tuto údržbu na nezbytně nutnou dobu jednacím řízením bez uveřejnění," uvedl dnes mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Zdůraznil, že smlouva je jen roční s výpovědní lhůtou tři měsíce tak, aby v případě dokončení soutěže na osm let mohla být co nejdřív uzavřena smlouva s vítězným uchazečem.
Situaci komplikuje fakt, že vedení Pardubického kraje není s dosavadní prací sdružení firem Eurovia a Sovis spokojeno. Už při prvních mrazících nastaly na silnicích problémy doprovázené vážnými nehodami.
"Naše správa a údržba silnic měla léta zavedený a fungující systém. Jednotliví pracovníci znali místní specifika regionu, která nelze navnímat ze dne na den," kritizoval dnes hejtman Martin Netolický (ČSSD).
Správa a údržba silnic Pardubického kraje, která se dříve o zimní údržbu státních silnic starala, se do soutěže nepřihlásila z obavy z takzvané nedovolené podpory, neboť by se mohla vystavit sankcím ze strany poskytovatele dotací. Nakonec se na letošní údržbě bude částečně podílet. ŘSD se s krajskou firmou dohodlo, že bude poskytovat posypové materiály a údržbu bude zajišťovat maximálně do 30 procent rozsahu.
Eltodo a Prostor nabízely zimní údržbu silnic v regionu v přepočtu na rok za částku 64,77 milionu korun. ŘSD ale nakonec uzavřelo onen roční kontrakt s firmami Eurovia a Sovis za téměř 87 milionů korun.
Eltodo zpochybňuje postup antimonopolního úřadu, poud jde o posouzení kvalifikace uchazečů. "Zadavatel pak po nás chtěl doložit doklady, které po nikom jiném nepožadoval a kterými ani reálně není možné disponovat. Následně nás vyloučil ze zadávacího řízení a ještě před uplynutím lhůty pro naše odvolání k ÚOHS vyhlásil 18. září zakázku na údržbu silnic na jeden rok," uvedl Marat Saber, výkonný ředitel Eltodo pro obchod a marketing.
ÚOHS správní řízení o odvolání Eltoda rozhodnutím 23. října zastavil. "Návrh podaný společností Eltodo nesplňoval všechny požadavky stanovené zákonem. Proti rozhodnutí byl podán rozklad, není tedy dosud pravomocné," uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
ŘSD tvrdí, že nepochybilo a nic nepodcenilo. "Na stanovení předpokládané ceny zakázky pro řízení bez uveřejnění objednal zadavatel expertní posouzení u firmy Contract Management. Podkladem pro stanovení předpokládané ceny byly mimo jiné položkové ceny platné do 30. září 2017 pro zimní a běžnou údržbu zajišťovanou Správou a údržbou silnic Pardubického kraje," uvedl Rýdl.
dos sd