Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Analytici: Stavebnictví v listopadu pokračovalo v matném výkonu

Praha 8. ledna (ČTK) - Stavebnictví v listopadu pokračovalo v nevýrazných výkonech. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Podle nich je vypsáno málo veřejných zakázek, určitou nadějí do budoucna jsou peníze z Evropské unie. Letos do konce listopadu stavebnictví v souhrnu meziročně vzrostlo o 2,3 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Ještě na konci června vzrostlo o 3,5 procenta.


"Matný výkon českého stavebnictví pokračoval i loni v listopadu. Stavební výroba se drží na 90 procentech objemu v roce 2010. Stavebnictví za sebou brzy může mít jednu celou dekádu v útlumu. To je zarážející zejména tváří v tvář současné obecné prosperitě české ekonomiky," uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.
Stavebnictví podle něj od roku 2010 zažívá jen občasné vzmachy. Příkladem byl růst inženýrského stavitelství, které je tvořeno z velké části dopravní infrastrukturou, v roce 2015. Tehdy Česko dočerpávalo evropské dotace z programového období 2007 až 2013. "Avšak prakticky po celé desetiletí se stavebnictví drží znatelně pod úrovní jeho vstupního roku. Od novely stavebního zákona, která platí od začátku letošního roku, přitom uspokojivou nápravu stavu příliš čekat nelze. Naopak naděje můžeme vkládat do čerpání z fondů EU," doplnil Kovanda.
Také podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška pokračovalo stavebnictví ve slabých výkonech. Na mírném růstu se podílelo hlavně pozemní stavitelství, tedy stavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů. "O inženýrském stavitelství se dá říct jen tolik, že se vymanilo z dlouhodobého propadu a poslední dva měsíce jeho výkony meziročně marginálně rostly. Prosinec již nezmění mnoho na celoročním obrázku stavebnictví jako odvětví, které sice v roce 2017 přispělo k celkovému růstu ekonomiky, ale ve srovnání s jinými odvětvími poměrně málo," uvedl Sobíšek. Pro letošek očekává růst stavebnictví o čtyři až pět procent.
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš uvedl, že pro další období výrazné zlepšení nelze čekat. "Varujícím signálem je meziroční pokles hodnoty vypsané veřejné zakázky, která do konce listopadu meziročně klesla na pouhých 53 procent. A to rozhodně nepřipouští žádný velký optimismus pro další vývoj v oboru," dodal Matyáš. Podle Českého statistického úřadu se veřejné zakázky se na celkových tržbách v roce 2016 podílely 32,6 procenta, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002 (55,1 procenta).
ciz jw