Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Lesy ČR uzavřely tendr, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

Hradec Králové 10. ledna (ČTK) - Podpisem posledních dvou smluv uzavřel v úterý státní podnik Lesy České republiky (LČR) třímiliardový lesnický tendr 2018+. Z 52 územních jednotek bylo podepsáno 46. Na šesti jednotkách podnik soutěže zrušil. Nejvíce smluv podepsala Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, a to devět. ČTK to dnes řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.


Odhadovaná hodnota tendru 2018+ byla 2,8 miliardy korun, objem dřeva k těžbě byl 5,1 milionu metrů krychlových. Tendr se týkal prací na zhruba pětině území LČR, a to v letech 2018 až 2022. Hodnotilo se 196 nabídek podaných 31 společnostmi. Hlavním kritériem byla cena.
Lesní společnost Ledeč nad Sázavou získala šest smluv na takzvaných komplexních jednotkách, kde se dělá těžba, pěstební činnost i prodej dřeva. Dvě smlouvy má firma na jednotkách s pěstební činností a jednu na jednotce s těžbou a prodejem dřeva. "Firma bude v dalších pěti letech provádět lesnické práce na 46.215 hektarech lesa s předpokladem roční těžby ve výši 176.498 metrů krychlových dřeva," uvedla Jouklová. Celkový roční objem těžby u Lesů ČR je asi osm milionů metrů krychlových dřeva.
Druhou nejúspěšnější firmou v tendru 2018+ se stala společnost Uniles z holdingu Agrofert, která uzavřela smlouvy na šesti jednotkách. Původně měla šanci uzavřít až deset smluv a stát se celkovým vítězem, ale předběžné vítězství dosáhla také na čtyřech jednotkách, kde byla soutěž později zrušena. Po čtyřech smlouvách získaly společnosti Kloboucká lesní a firma JACER-CZ. Alespoň jednu smlouvu získalo 19 firem z původních 31 uchazečů.
Tři soutěže podnik zrušil proto, že obdržel jen jednu nabídku. U zbývajících tří nebyl spokojený s nabídnutou cenou. "Tři z těchto zakázek jsme zařadili do dalšího tendru Březen 2018+. Nabídky jsme otevřeli 5. ledna. Předpokládám, že zbývající tři zakázky vyhlásíme do poloviny ledna," uvedl obchodní ředitel LČR Radovan Srba. Do vyhodnocení nových soutěží a uzavření smluv práce v lese stát nebudou, na dotčených jednotkách budou LČR nakupovat lesnické služby prostřednictvím dynamického nákupního systému a těžbu dříví budou zadávat aukcemi.
V pátek 5. ledna otevřené obálky s nabídkami se týkají náhradních tendrů na jednotkách, na nichž lesnické firmy předčasně vypověděly smlouvy ztrátové v důsledku lesních kalamit. V náhradním tendru Březen 2018+ je v nabídce 109 zakázek na lesní práce v celkovém odhadovaném objemu 3,9 miliardy korun. Souhrnný objem dřeva k těžbě je asi 8,7 milionu metrů krychlových.
Vítězem tendru Březen 2018+ je podle předběžných výsledků firma Uniles ze skupiny Agrofert, která v tendru podala nejlepší cenovou nabídku na 25 jednotkách. Má tak šanci získat nejvíce kontraktů. Do tendrů dalo nabídky 38 firem. Za firmou Uniles se umístily shodně s 11 nejlepšími nabídkami firmy Kloboucká lesní a Jihozápadní dřevařská. Na dalších místech skončily firmy ACLESIA s devíti jednotkami, skupina Petra s osmi a firma Stora Enso Wood Products Ždírec se šesti jednotkami.

Tendry Lesů ČR na lesnické práce a prodej dřeva 2018+:

Druh soutěže

Provádění lesnických činností s prodejem dříví (tzv. komplexní zakázka)

Provádění těžebních činností s prodejem dříví

Provádění pěstebních činností

Předpokládaná hodnota prací v miliardách Kč bez DPH

2,347

0,152

0,337

Počet soutěžených územních jednotek

29

10

13

Počet zrušených soutěží

4

-

2

Počet přihlášených firem

26

18

17

Počet uzavřených smluv:

     

Lesní společnost Ledeč nad Sázavou

6

1

2

Uniles

4

2

-

Kloboucká lesní

4

-

-

Stora Enso Wood Products Ždírec

2

1

-

skupina PETRA

1

1

-

SOLITERA

2

-

-

Triumfa Energo

1

-

-

Lesní společnost Bečov

1

-

-

DŘEVO-MÁLEK

1

1

1

Lesostavby Frýdek-Místek

1

-

-

KAISER

1

1

-

DEBLICE-lesy

1

-

-

HEDERA ZIMA

-

1

-

Lesy Beskydy

-

1

-

JACER-CZ          

-

1

3

ARBOLES

-

-

2

Jihozápadní dřevařská

-

-

1

LESCUS Cetkovice

-

-

1

Marles

-

-

1

               

               

               

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Lesy ČR

Zdeněk Rychtera gcm