Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

TI: Instituce baťovsky zneužívají systém zakázek malého rozsahu

Praha 28. února (ČTK) - V registru smluv lze od 1. června 2016 do 15. února 2018 identifikovat téměř 450 smluv s hodnotou v rozmezí 1,999.000 Kč a 1,999.999 Kč. To představuje za sledované období objem veřejných peněz přesahující 895 milionů korun bez DPH. Polovinu z nich má na svědomí příspěvková organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení (VLRZ), jejímž zřizovatelem je ministerstvo obrany. ČTK to dnes sdělila česká Transparency International (TI). Smlouvy, které jsou pouhou korunu pod limitem pro povinnost výběrového řízení, jsou často nástrojem pro obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek, uvádí TI. Ministerstvo obrany ČTK sdělilo, že hospodaření VLRZ prověřuje.


"Cena zakázky těsně pod hranicí dvou milionů vzbuzuje vždy velké pochybnosti. Zadavatel tím buď říká, že u jedné separátní zakázky účelově nastavuje předpokládanou hodnotu, nebo že stejně účelově dělí větší zakázku do více menších," uvedl právník TI Petr Leyer. Obojí má podle něj stejný efekt - vyhnutí se striktnějšímu režimu zadávání podle zákona o veřejných zakázkách. Zároveň TI ale podotýká, že ne všechny smlouvy jsou "podezřelé", neboť například u smluv na stavební práce je limit šest milionů korun.
Balancování na hraně dvoumilionové hranice není podle TI fenoménem pouze specifické oblasti. Smlouvy, jejichž hodnota se pohybovala pod dvěma miliony uzavíraly statutární města, nemocnice, státních podniků nebo příspěvkové organizace.
Největším rekordmanem zkoumaného souboru je příspěvková organizace Vojenská lázeňská rekreační zařízení, tzv. Volareza, jejímž zřizovatelem je ministerstvo obrany. V daném období bylo nalezeno 221 smluv v celkové hodnotě téměř 442 milionů Kč bez DPH. Smlouvy na dodávky nejrůznějšího zboží a služeb od piva po rybí prsty měly hodnotu buď 1,999.000 Kč (142 smluv) či 1,999.999 Kč (79 smluv).
Z dat je podle TI patrné, že Volareza v některých případech zadávala rámcovou smlouvu na stejné zboží, stejnému dodavateli, navíc ve shodném časovém období a za shodnou cenu. "Tyto smlouvy tak nesou všechny znaky umělého rozdělování zakázek, a to jak v čase, místě, tak v předmětu plnění," uvedla TI.
"Ministryně Karla Šlechtová (ANO) vydala po svém nástupu úkol, aby hospodaření VLRZ prošlo důslednou kontrolou a všechny zjištěné nedostatky byly okamžitě napraveny," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek. "Na základě výsledků kontroly budou následovat případné personální kroky," doplnil.

Počty uzavřených smluv těsně pod dvěma miliony korun v období od 1. června 2016 do 15. února 2018:

Instituce Počet
Vojenská lázeňská a rekreační zařízení 221
Armádní Servisní 14
Fyzikální ústav Akademie věd ČR 13
Generální ředitelství cel 10
Psychiatrická léčebna Šternberk 8


Zdroj: TI, https://smlouvy.gov.cz
fsl ver mal jw