Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Boj o stavební zakázky radnic na Vysočině je menší než dřív

Jihlava 4. března (ČTK) - O stavební zakázky radnic na Vysočině se poslední dobou uchází méně firem, než bylo obvyklé v minulých letech. Ceny staveb v soutěži se pak nesnižují o tak velké částky. I díky evropským dotacím se o něco víc staví, dalším problémem je zřejmě nedostatek pracovníků na stavbách. V Jihlavě se do výběrového řízení na opravy chodníků zhruba za pět milionů korun nepřihlásil ani jeden zájemce. Podle kraje stavaři pořád hodně stojí o velké dopravní stavby, pro něž ale zase citelně chybí projektanti.


Jihlava nesehnala firmu na stavbu 400 metrů nových chodníků a opravy dalších na Brtnickém předměstí. Výběrové řízení chtěla uzavřít kolem 20. února. Novinářům to následně řekl náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Krátce předtím se na radnici konalo výběrové řízení na přestavbu pro potřeby chráněného bydlení. "Na interiéry se nám přihlásilo asi pět firem a na stavební část se nepřihlásil nikdo," uvedl náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Doplnil, že šlo o akci zhruba za dva miliony Kč.
Kraj Vysočina také zaznamenal pokles zájmu dodavatelů o stavební zakázky, s výjimkou velkých dopravních staveb. "Zatímco před šesti lety se i na malé investiční akce hlásilo až 12 firem, nyní vybíráme v lepším případě z pěti, v horším případě ze dvou zájemců," uvedl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Příčinou je podle něj patrně i nedostatek zájemců o konkrétní profese.
Podle ankety ČTK z letošního ledna chybí stavebním firmám v kraji zedníci, topenáři, instalatéři, elektrikáři, klempíři i pokrývači.
Starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil (Žďár-živé město) nezaznamenal, že by se stavební firmy nehlásily, ale podle jeho zkušenosti poslední dobou nejdou o tolik dolů s cenou. Jako příklad uvedl nedávnou soutěž na rekonstrukci dvou ulic. V elektronické aukci už přihlášené firmy nesnižovaly cenu, předhonit se snažily jen zkracováním lhůty pro provedení prací.
Cena staveb v soutěži tolik neklesá v kalendářním roce, kdy už firmy mívají nabranou práci. "Počátkem roku je to trochu lepší," uvedl starosta Polné Jindřich Skočdopole (Nezávislí pro Polnou). Do aktuálního výběru dodavatele na revitalizaci sídliště Palackého s předpokládanou hodnotou 23 milionů Kč se přihlásilo pět společností.
Podle údajů Českého statistického úřadu stoupla stavebním podnikům s 50 a více pracovníky sídlícím na Vysočině loni od ledna do konce září výroba o 17,5 procenta na 4,16 miliardy Kč. V součtu zaměstnávaly na 4000 lidí.
Věra Stejskalová kš