Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Korytář soud prohrál, Liberci musí platit náhradu škody za pokutu

Liberec 8. června (ČTK) - Bývalý primátor Liberce Jan Korytář (Změna pro Liberec) prohrál soud s městem. Rozhodnutí okresního soudu potvrdil odvolací soud. Korytář musí radnici zaplatit náhradu škody za pokutu 130.000 korun, kterou město dostalo od antimonopolního úřadu (ÚOHS) za rozhodnutí o zrušení zakázky z doby jeho primátorství. Včetně úroků z prodlení a nákladů řízení jde zhruba o 250.000 korun, řekl dnes ČTK Korytář, který je poslední čtyři roky náměstkem primátora Liberce.


Rozsudek je pravomocný, Korytář se přesto chce dále bránit. "Budu dávat dovolání k Nejvyššímu soudu. A pokud to také zamítne, mám v plánu se obrátit i na Ústavní soud," uvedl.
Stále je přesvědčen o tom, že jednal v zájmu města. Soudní spor se týká zakázky na rekonstrukci Soukenného náměstí bezmála za 18 milionů korun, kterou zrušilo vedení radnice v čele s Korytářem v prosinci 2010. "Přišel jsem k tomu jako slepý k houslím, zakázku jsme zdědil po Jiřím Kittnerovi (předchozí primátor Liberce). Nebyly na ni peníze v rozpočtu, byla ekonomická krize a začaly se rozbíhat evropské projekty v rámci IPRM (Integrovaného plánu rozvoje města)," uvedl Korytář.
Vítězná firma Syner se tehdy proti zrušení zakázky odvolala a ÚOHS jejím námitkám vyhověl. Město muselo zaplatit pokutu 100.000 Kč, dalších 30.000 za náklady řízení a s firmou se nakonec domluvilo i na realizaci zakázky. Podle Korytáře to byl jeden z důvodů, proč tehdy město nevyčerpalo z evropského programu skoro čtvrt miliardy korun. "Mezi projekty byla i rekonstrukce divadla za 110 milionů, která nakonec vypadla. Město nemělo 17 milionů na spolufinancování projektu," dodal.
Škodu po něm začalo vymáhat město před pěti lety na základě podnětu od protikorupční organizace Oživení. Podle soudu není Korytář jediným viníkem, zaplacení poměrné částky po ostatních členech tehdejší rady města ale musí vymáhat sám. Na ně město žalobu nepodalo. Korytář se zatím nerozhodl, jak bude postupovat. Korytář je v případu v postavení žalovaného i žalujícího, aktuálně je totiž náměstkem primátora. Soudní spor bere jako precedens pro takové případy. Domnívá se, že zákon o veřejných zakázkách byl dělaný proto, aby chránil veřejné peníze. Už dříve uvedl, že jeho prohra u soudu povede k alibistickým rozhodnutím vedení měst u sporných případů, což může přinést mnohem větší škody.
Marek Kuntoš kš