Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Středočeský kraj prověří smlouvy ve svých ústavech a nemocnicích

Praha 2. července (ČTK) - Středočeský kraj zkontroluje dodavatelské smluvní vztahy ve svých sociálních zařízeních a oblastních nemocnicích, oznámila dnes hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Důvodem je podezření na manipulace se zakázkami v pražských nemocnicích, které se podle policie týká i devíti sociálních zařízení ve Středočeském kraji.


"Vzhledem k závažnosti případu hodlám iniciovat kontrolu smluvních dodavatelských vztahů ve všech krajských nemocnicích a zbývajících sociálních zařízeních," řekla novinářům hejtmanka.
Zdůraznila, že nikdo z jejího týmu včetně jí samotné není vyšetřován ani není jinak do případu zapojen. Na policii byla pouze podat vysvětlení její sestra Pavlína Kuncová, která bude v případu svědčit. Podle hejtmanky však není členkou jejího týmu ani nemá vliv na krajskou politiku či chod středočeského krajského úřadu.
Kuncová podle médií působí jako asistentka dvou poslanců za ANO a hnutí dělala krajskou manažerku. "Pozici krajské manažerky, což v hnutí ANO není politická, ale organizační funkce, nezastává více než tři roky," řekla k tomu dnes hejtmanka.
Radní pro sociální věci Aneta Heřmanová (ČSSD) potvrdila, že vyšetřování se týká devíti příspěvkových organizací v sociální oblasti. O které přesně jde, nechtěla říci. Nikdo ze zástupců těchto zařízení podle ní nebyl obviněn. "Mám důvěru v nezávislost a profesionalitu naší policie. Ujišťuji vás, že ze strany mé ani lidí z mého týmu nedošlo k žádnému pokusu o ovlivňování vyšetřování živého případu," uvedla Pokorná Jermanová.
Podle radního pro zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) začal kraj nezávisle na případu sbírat některé informace v nemocnicích, aby vyhodnotil, jak jsou poskytovány služby a dodávky materiálu.
V kauze manipulací se zakázkami policie obvinila mimo jiné podnikatele Tomáše Horáčka. Pokorná Jermanová dnes prohlásila, že se s ním nikdy nesetkala a považuje za nepřípustné, aby se zaštiťoval jejím jménem. Kromě Horáčka čelí obvinění dalších osm lidí, mezi nimi podle médií například ředitel Nemocnice na Bulovce František Novák, bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská nebo ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák. Horáčka a Vrbovskou poslal soud do vazby, zbylí obvinění jsou stíháni na svobodě.
Předseda opozičního klubu za STAN Věslav Michalik poukázal na to, že Horáčkova firma První chráněná dílna získala podle serveru iRozhlas.cz za poslední dva roky na státních zakázkách 650 milionů korun. "Pokud chce paní hejtmanka prověřit smlouvy, bylo by dobré, aby zjistila, kolik smluv s První chráněnou dílnou bylo podepsáno v době, kdy za domovy důchodců byla zodpovědná paní radní (Jaroslava) Němcová z hnutí ANO. A taky by měla nechat prověřit, zda byly s touto organizací podepsány nějaké smlouvy v době, kdy se resortu zdravotnictví ujal pan radní Bezděk, rovněž z hnutí ANO," uvedl Michalik. Tvrdí, že kdyby byl u veřejných zakázek limit, jak prosazovali STAN, hejtmanka by dnes neměla problém.
Policisté prověřují veřejné zakázky například na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních automobilů. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali od čtvrtka na desítkách míst v Praze a ve středních Čechách.
khj sd