Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Objem veřejných zakázek do července vzrostl o třetinu na 199 mld.

Praha 26. srpna (ČTK) - Veřejní investoři v Česku zadali v prvním pololetí firmám 14.847 zakázek za 198,7 miliardy korun. Hodnota vzrostla zhruba o třetinu, počet se zvýšil o pětinu. Objem nově vypsaných zakázek meziročně vzrostl o dvě třetiny. Vyplývá to z údajů analytické společnosti CEEC Research, které má ČTK k dispozici.


"Aktuální rychle rostoucí objem zadaných veřejných zakázek a na druhé straně limitované kapacity firem vedou k tomu, že se průměrná sleva dosahovaná ve výběrových řízeních pohybuje pouze na úrovni šesti procent. V některých případech mají veřejní investoři i problém sehnat stavební firmu pro realizaci zakázky," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.
Meziroční růst je ovlivněn několika velkými zakázkami ze začátku letošního roku. Největší zakázku za 14 miliard korun na rámcovou smlouvu o poskytování dodávek určených druhů minerálních olejů prostřednictvím železnice zadala v lednu společnost Čepro.
Největší objem veřejných zakázek připadá dlouhodobě na stavebnictví, do konce června to podle údajů společnosti IS byla zhruba polovina. Miliardu korun překročilo od začátku roku 12 zakázek. Největší byla modernizace trati Sudoměřice - Votice za 5,3 miliardy korun. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ji zadala firmě OHL ŽS. Druhou největší zakázkou byla optimalizace traťového úseku Praha-Hostivař - Praha hlavní nádraží za 4,22 miliardy korun. SŽDC ji zadala sdružení firem Metrostav, Swietelsky Rail CZ a SMP CZ.
Hodnota nově vypsaných veřejných zakázek do konce června meziročně vzrostla o 67,8 procenta na 259,6 miliardy korun. Počet se zvýšil o 17,8 procenta na 4759. "Meziroční růst ovlivnil především pilotní PPP projekt na dálnici D4 za téměř 25 miliard korun," doplnil Vacek.
"Meziroční zvyšování počtu i objemu veřejných zakázek umožňuje pokračování v růstu všem společnostem, které se orientují na veřejné zakázky. Nepříjemnou komplikací je pro nás velké množství zrušených zakázek za poslední období," dodal obchodní ředitel stavební firmy OHL ŽS Jiří Procházka. Ze zakázek, které byly od začátku roku do konce června vypsány, jich bylo zrušeno 12 procent.
ciz mal