Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Liberecký kraj podal žalobu kvůli rozhodnutí ÚOHS o nákupu akcií

Liberec 29. srpna (ČTK) - Liberecký kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu, kterou napadl rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad v březnu zakázal kraji plánovaný nákup 86 procent akcií dopravní společnosti ČSAD Liberec od majoritního vlastníka. Kraj podle úřadu musí na nákup vyhlásit soutěž. Hlavní spor je o to, zda jsou akcie věc jako třeba papír do kopírky, nebo nikoliv. V zákoně to není jasně stanoveno, řekla dnes novinářům náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO).


"Když si chcete koupit akcie nějaké firmy, tak na druhé straně máte nějaké konkrétní vlastníky. My jsme loni oslovili všechny tři hlavní dopravce v kraji s nabídkou jednání o odkupu majetkových podílů (ČSAD Liberec, ČSAD Česká Lípa, BusLine) s cílem získat kontrolu nad těmito firmami a také nad penězi, které kraj na veřejnou autobusovou dopravu vynakládá," řekl již dříve ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Letos přijde kraj zajištění autobusové dopravy zhruba na 330 milionů korun.
"V této věci nám pomoc nabídla Asociace regionální infrastruktury, to je sdružení většinou právnických osob, které mají zájem na rozvoji infrastruktury. Ti s rozhodnutím ÚOHS zásadně nesouhlasí a tvrdí, že pokud by měl úřad a soudy takto rozhodovat, tak to způsobí velké komplikace při rozvoji území," řekl vedoucí právního odboru kraje Karel Ulmann. Podle asociace jde o precedent, kde je třeba jasné stanovisko soudu. Liberecký kraj není prvním, který akcie nakupoval, poprvé se proti tomu ale úřad postavil.
Liberecký kraj se loni kvůli dlouhodobým problémům se zajištěním regionální autobusové dopravy rozhodl založit vlastní dopravní společnost, která by alespoň na části území veřejnou dopravu zajišťovala. Jako nejjednodušší a nejlevnější variantu doporučili odborníci nákup akcií existující firmy. Nejdál se dostala právě jednání s ČSAD Liberec. Kraj chtěl za 14,353 milionu korun odkoupit 86 procent akcií od majoritního vlastníka. Dalších 20 milionů se chystal do firmy investovat.
ÚOHS ale nákup zablokoval. Záměr napadla u antimonopolního úřadu konkurenční dopravní společnost BusLine kvůli údajnému obcházení zákona o veřejných zakázkách. Úřad nejprve pochybení na straně kraje neshledal, pak dal ale dopravci za pravdu a nákup zakázal. "Je vidět, že ani na ÚOHS v tom nemají úplně jasno," poznamenal Ulmann.
Leona Vacková dr