Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Kapsch vyzval stát k novým jednáním o mýtu, prý by snížily cenu

Praha 3. září (ČTK) - Společnost Kapsch vyzvala ministerstvo dopravy k novým jednáním s uchazeči o provoz mýta o jejich nabídkách a cenách. Podle firmy by tím stát mohl snížit cenu dosaženou v soutěži. Společnost o tom dnes informovala ČTK. Reakci ministerstva ČTK shání.

V soutěži na provozovatele mýta po roce 2019 zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,7 miliardy korun, téměř o 2,7 miliardy korun nižší, než byla v pořadí druhá nabídka Kapsche. Soutěž zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Provozovatel současného systému podal po skončení soutěže v srpnu novou nabídku za 10,5 miliardy korun. Podle Kapsche by ministerstvo mělo tendr znovu otevřít. Tzv. autoremedura umožňuje úřadům změnit své vlastní rozhodnutí, pokud ho shledá jako chybné.
Kapsch tvrdí, že tendr je špatný a bude zrušen ÚOHS. "Pokud je ale ministerstvo přesvědčeno o správnosti celého tendru, pak by mělo jako řádný hospodář využít vzniklý čas k otevření soutěžního dialogu s uchazeči o co největším snížení ceny," řekl ČTK šéf Kapsche Karel Feix.
Antimonopolní úřad nedávno zrušil své původní rozhodnutí, kterým nepravomocně soutěž zrušil. Úřad tak bude celou soutěž znovu zkoumat, přičemž ministerstvo nemůže podepsat smlouvu s vítězem tendru.
ÚOHS ve svém prvním rozhodnutí v květnu vytkl ministerstvu dopravy způsob předávání zadávací dokumentace uchazečům a také nejasné stanovení rozšíření mýta o 900 kilometrů. V srpnu ovšem úřad své květnové rozhodnutí přehodnotil s tím, že je třeba posouzení celé věci ještě dopracovat.
Vítězná nabídka tendru zajišťovala desetiletý provoz mýta pomocí satelitní technologie. Dosud bylo mýto v Česku zajišťováno prostřednictvím mikrovlnných bran. Vedle vítězného konsorcia a Kapche byly dalšími uchazeči maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems.
sip jw