Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Žalobce kvůli rekonstrukci Kuksu obžaloval čtyři lidi

Praha 6. září (ČTK) - Státní zástupce obžaloval čtyři lidi v souvislosti s rekonstrukcí barokního areálu Kuks na Trutnovsku. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Podle zjištění ČTK se případ týká firmy Gema Art Group a zaměstnance Národního památkového ústavu Dalibora Dubového, který byl místopředsedou hodnotící komise. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky hrozí obžalovaným až osm let vězení, za poškození finančních zájmů Evropské unie ještě o dva roky více.


Zakázka "Kuks - Granátové jablko, Hospital - revitalizace obnovy" vyšla na více než 322 milionů korun, z čehož bylo přes 314 milionů hrazeno z peněz EU. Tendr v roce 2013 vyhrálo Sdružení Hochtief.CZ - Gema Art Group, přičemž podle kriminalistů to zajistili právě obžalovaní. "Zjednodušeně řečeno, zakázka byla ušita na míru jedné konkrétní firmě, která ji pak získala," vysvětlil Daněk.
Vyšetřovatelé podle zdrojů ČTK tvrdí, že hlavní inženýr celého projektu Dubový poskytoval prostřednictvím řady e-mailů interní informace z tvorby zadávacích podmínek dalšímu obžalovanému Petrovi Semeniukovi, který je dále přeposílal lidem z Gemy - konkrétně jejímu statutárnímu řediteli Zdeňku Fučíkovi a člence dozorčí rady Kateřině Richterové.
Gema se takto údajně předem dostala k zadávací dokumentaci, kvalifikační dokumentaci i navržené smlouvě o dílo a sama dokumenty ovlivnila tak, aby jí zadání co nejvíce vyhovovalo. Nabyté informace pak na úkor ostatních zájemců o zakázku využila k tvorbě soutěžní nabídky, která ve výběrovém řízení zvítězila.
Kriminalisté dále věří tomu, že zprostředkovatel Semeniuk si s Fučíkem za své služby předem sjednal odměnu zhruba 12 milionů korun. Na jejím vyplacení se prý ale později "zřejmě nedohodl", a proto údajně padělal směnku, podle níž mu Gema danou částku dlužila. Směnku pak podle policie udal jako pravou jiné firmě, která poté na Gemu jako na dlužníka podala směnečnou žalobu. Semeniuk proto čelí obžalobě také z padělání platebního prostředku, za což ho soud může poslat za mříže až na 12 let.
Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Podle mluvčí Markéty Puci už obžalobu obdržel, hlavní líčení zatím nařízeno není.
V rámci projektu Kuks - Granátové jablko byl rekonstruován barokní hospital, který začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Rekonstrukce trvala dva roky, areál se pro návštěvníky znovu otevřel na jaře 2015. Opravy se dočkala také zahrada.
tep ana snm