Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Radní Prahy 22 odstoupil kvůli kauze rekonstrukce hospitalu Kuks

Praha 27. září (ČTK) - Petr Semeniuk (za SOUSEDÉ) odstoupil z funkce uvolněného radního Prahy 22 kvůli obžalobě v kauze rekonstrukce hospitalu Kuks na Trutnovsku. Dnes zveřejnil prohlášení na webu městské části. Původně se jeho odvoláním mělo zabývat zastupitelstvo městské části na úterním mimořádném zasedání. Semeniuk vinu popírá, podle vyšetřovatelů pomohl zjednat výhodu firmě, která zvítězila v tendru na obnovu barokní památky, a padělal směnku, aby získal zhruba 12 milionů korun. Státní zástupce v kauze rekonstrukce obžaloval celkem čtyři lidi.


"Toto prohlášení o odstoupení do konce tohoto volebního období z mého postu radního vyplývá především z ohledu na mé přátele, kdy se má zcela soukromá kauza stala i volební kampaní politických stran a je pro tyto účely nepochybně zneužívána. Je zřejmé, že mi mé svědomí nedovolí připustit, aby byli poškozeni i ostatní kolegové z rady či koaliční partneři a kamarádi," uvedl v prohlášení.
Trestní řízení je vedeno od léta 2016. Podle vyjádření Semeniuka na facebookovém profilu městské části byla obžaloba podána účelově před volbami. Semeniuk bude v říjnových volbách kandidovat do zastupitelstva městské části i hlavního města. Je na druhém místě kandidátky SOUSEDÉ pro volby do zastupitelstva Prahy 22 a na sedmém místě kandidátní listiny uskupení Rozumní SOUSEDÉ do pražského zastupitelstva.
"V celé kauze jsem od počátku v roli obviněného, ačkoliv jsem naopak poškozený. Trestní stíhání mé osoby bylo prvotně zahájeno na podkladě nepravdivých informací, které orgánům činným v trestním řízení sdělil můj bývalý obchodní partner. Tento, jak jsem se posléze dozvěděl, celou věc zřejmě plánoval, když činil účelové kroky směřující ke zneužití mé osoby," uvedl Semeniuk v úterním prohlášení, ve kterém odmítá, že by padělal nějaký dokument a vytvoření diskriminačních podmínek soutěže.
Na začátku září policie zveřejnila informaci, že v případu zakázky na obnovu barokní památky za 322 milionů korun, z čehož bylo 314 milionů hrazeno z peněz EU, státní zástupce obžaloval čtyři lidi. Obžalovaní podle policie zajistili v tendru vítězství Sdružení Hochtief.CZ - Gema Art Group. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky hrozí obžalovaným až osm let vězení, za poškození finančních zájmů Evropské unie ještě o dva roky více. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze.
Podle vyšetřovatelů zaměstnanec Národního památkového ústavu Dalibor Dubový poskytoval informace z tvorby zadávacích podmínek Semeniukovi, který je přeposílal lidem z Gemy, statutárnímu řediteli Zdeňku Fučíkovi a člence dozorčí rady Kateřině Richterové. Firma se tak údajně předem dostala k dokumentaci a sama dokumenty ovlivnila, aby jí zadání co nejvíce vyhovovalo.
Podle kriminalistů si Semeniuk s Fučíkem za své služby dojednal odměnu zhruba 12 milionů korun. Na jejím vyplacení se ale podle policie později "zřejmě nedohodl", a proto údajně padělal směnku, podle níž mu Gema danou částku dlužila. Směnku pak podle policie udal jako pravou jiné firmě, která poté na Gemu jako na dlužníka podala směnečnou žalobu. Semeniuk proto čelí obžalobě také z padělání platebního prostředku, za což ho soud může poslat za mříže až na 12 let.
krf rot