Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Hradec chce dát firmě 8,5 mil. za ukončení sporu o stavbu školy

Hradec Králové 24. října (ČTK) - Radnice Hradce Králové chce dát stavební firmě Prima 8,5 milionu korun za vypořádání jejích prací a dalších nákladů na rozpracované rekonstrukci Základní umělecké školy Střezina. Firma po městu požadovala 16,7 milionu korun. Řešení sporu dohodou místo soudní cesty v úterý doporučila rada města, definitivně bude o záležitosti rozhodovat zastupitelstvo. ČTK to dnes řekl primátor Zdeněk Fink (HDK).


Návrh na vyplacení 8,5 milionu korun je podle primátora kompromisem, se kterým by firma souhlasila. Firma na staveništi především bourala jeden z objektů, město firmě za to proplatilo faktury asi za 1,5 milionu korun. Požadavek Primy na náhradu téměř 17 milionů korun za práce a ušlý zisk hradecký magistrát dříve označil za absurdní. Firma již dříve uvedla, že preferuje smírné řešení sporu.
Přestavba Střeziny začala v lednu a s nákladem 154 milionů korun bez DPH mělo jít o největší současnou investici města. Práce však nabraly několikaměsíční zpoždění a radnice se rozhodla pro ukončení smlouvy. Prima na konci června od kontraktu odstoupila. Zdůvodnila to špatnou projektovou dokumentací předloženou městem. Město také začalo tvrdit, že smlouva podepsaná s firmou je neplatná, protože byla podepsána její špatná varianta.
Staveniště firma zatím nevyklidila. V případě dohody staveniště vyklidí a předá městu. Radnice na přestavbu Střeziny hodlá vypsat novou soutěž. Pro nový tendr chce radnice původní projektovou dokumentaci upravit.
Již nyní je jasné, že stavba se kvůli předčasnému ukončení kontraktu s Primou nejméně o další rok zpozdí. Stavba už před samotným zahájením prací letos 18. ledna nabrala zpoždění zhruba rok a půl. Zahájení zdrželo i opakování hodnocení soutěže.
Umělecká škola Střezina, kterou navštěvuje přes 2000 žáků, na svou moderní budovu čeká čtvrt století. Hlavní částí projektu je rekonstrukce bývalé pavilonové Základní školy Jih na Slezském Předměstí, kde má škola již nyní své hlavní sídlo.
Zdeněk Rychtera kš