Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Výslechy obžalovaných dnes pokračuje kauza hřebčína v Kladrubech

Hradec Králové 20. listopadu (ČTK) - Výslechy obžalovaných druhým dnem u Krajského soudu v Hradci Králové pokračuje hlavní líčení v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na rekonstrukci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Dopoledne vypovídala bývalá manažerka hřebčína Simona Voňková. Její výslech soud zahájil už v pondělí 19. listopadu, kdy řekla, že je nevinná. Hrozí jí až deset let vězení.


"Zprostředkovávala neveřejné informace ještě před vyhlášením druhé veřejné zakázky po zrušení a odstoupení od smlouvy prvního vybraného uchazeče v roce 2013," řekl dnes ČTK státní zástupce Adam Borgula.
Voňková je obžalována ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie a zločinu dotačního podvodu. Trestné činnosti se měla dopouštět v letech 2012 a 2013. Z celkem sedmi skutků uvedených v obžalobě se zodpovídá z jediného.
Voňková, která obvinění odmítá, dnes ČTK řekla, že státní zástupce nepochopil princip a složitost procesu výběrového řízení. "Snaží se mé jméno, kdekoli se mu to jen hodí, vklížit do toho trestního spisu," řekla ČTK Voňková.
Obžalobě čelí pět firem a 17 lidí, zodpovídají se ze způsobení dvanáctimilionové škody. Mezi obžalovanými jsou i firmy Geosan Stavební, Chládek a Tintěra, Strabag, Cettus nebo Metrostav. Státní zástupce neoznačil nikoho jako hlavního obžalovaného, ale mluví o organizované skupině. Rozsáhlá kauza se spisem, který má přes 20.000 listů, se týká i přípravy údajného dotačního podvodu, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či pokusu o poškození finančních zájmů EU. Trestná činnost souvisí podle spisu s první a druhou etapou obnovy hřebčína. Obžalovaní se údajně domlouvali také na podmínkách zakázek včetně technických parametrů.
"Nevím, odkud bere obžaloba přesvědčení, že jsem se podílela na něčem nekalém. O žádné organizované skupině jsem nevěděla, na ničem takovém jsem se nepodílela. Spolupracovala jsem standardně, zcela legitimně v rámci realizačního týmu," vypověděla Voňková.
Soud se snažila přesvědčit, že je morálně bezúhonná, což je prý v rozporu s tím, co o ní uvádí obžaloba. Poté, co v září 2009 do společnosti nastoupila, prý upozorňovala na nedostatky v hospodaření a nesrovnalosti v účetnictví. "Myslím, že moje působení v hřebčíně nebylo zase až tak špatné," řekla Voňková. Pozici manažera prý vykonávat nechtěla a o žádný prospěch třetí osoby neusilovala.
Obžaloba byla podána pro podezření ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie, zločinu dotačního podvodu, zločinu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přečinu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, při přípravě a realizaci zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Právní kvalifikace není u všech obžalovaných stejná. Některým obžalovaným hrozí až pět let vězení, některým až osm let a jiným deset let odnětí svobody.
V kladrubském hřebčíně zasahoval na jaře roku 2013 tehdejší policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.
Tomáš Kučera sd