Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Středočeský kraj v Rathově korupční kauze požádá o náhradu škody

Praha 14. ledna (ČTK) - Středočeský kraj bude požadovat náhradu škody v druhé části korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha (dříve ČSSD). Podle současného vedení vznikla hejtmanství v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci hostivického gymnázia škoda za tři miliony korun. O připojení k řízení rozhodli krajští radní, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).


Připomněla, že v úterý začíná v Rathově kauze nové soudní líčení. "Přihlásili jsme se ke škodě ve výši tři milionů korun," uvedla. Podle ní se k řízení připojují také nemocnice v Kladně a Kolíně. Podle radního pro zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) hejtmanství za nemocnice či záchrannou službu nemůže jednat a musejí své nároky uplatňovat samostatně.
Kraje se jako poškozeného týkají zakázky na rekonstrukce buštěhradského zámku a hostivického gymnázia. Vzhledem k tomu, že se od opravy zámku Buštěhrad upustilo, nevznikla hejtmanství žádná škoda. Náklady vynaložené na projektovou dokumentaci lze totiž použít v budoucnu.
Náhradu škody tudíž může kraj požadovat jen v případě rekonstrukce gymnázia v Hostivici, která už byla převzata a uhrazena. "V rámci zjištění učiněných orgány činnými v trestním řízení v souvislosti s realizací zakázky byla předána finanční hotovost, chcete-li úplatek, ve výši tří milionů korun s cílem ovlivnit zadání veřejné zakázky. Lze se domnívat, že o uvedenou částku musela být navýšena cena za realizaci veřejné zakázky. To znamená, že uvedenou částku uhradil v důsledku Středočeský kraj jako zadavatel v rámci zvýšení ceny díla," dodal Bezděk.
Rath čelí obžalobě z pomoci při zjednání výhody při zadání veřejných zakázek a stejně jako v první větvi případu z přijímání úplatků se sazbou až 12 let vězení. Trvá na nevině, tvrdí, že korupčního jednání se nedopustil. Spolu s ním je obžalováno dalších osm lidí, trestnímu stíhání tentokrát čelí také firmy.
Hlavními aktéry i druhé části korupční kauzy jsou vedle Ratha bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Všichni tři již za přijímání úplatků v souvislosti s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji dostali nepravomocné tresty vězení. Krajský soud loni v červnu rozhodl, že má jít bývalý hejtman na 8,5 roku za mříže, manželé Kottovi na 7,5 roku.
Podle nynější obžaloby si trojice na přelomu let 2011 a 2012 domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.
khj sd