Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Obrana bude při nákupu bojových vozidel spolupracovat s VOP

Praha 30. ledna (ČTK) - Ministerstvo obrany dnes podepsalo se státním podnikem Vojenský opravárenský závod (VOP) memorandum o spolupráci při nákupu pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Pořízení 210 strojů za více než 50 miliard korun bude nejdražší vojenskou zakázkou v historii České republiky. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je cílem memoranda v maximální možné míře přenést do VOP výrobu vozidel. V úterý obrana zaslala na ministerstvo financí požadavek na registraci projektu. Poté osloví čtyři možné dodavatele.


"Cílem je maximální zapojení domácího průmyslu do tohoto projektu. Dnešní podpis memoranda je toho důkazem," řekl ČTK ministr. VOP má podle něj letité zkušenosti s údržbou a servisem těžké techniky.
Memorandum předpokládá vzájemnou spolupráci obrany a VOP na co nejvyšší míře přenesení výroby na VOP. Státní podnik by také měl zajišťovat i veškeré opravy a údržbu vyrobených BVP, na starosti by mohl mít také vývoj, který by garantoval funkčnost a bojeschopnost strojů po dobu jejich životnosti.
VOP bude nyní jednat s možnými dodavateli a s každým z nich uzavře smlouvu o smlouvě budoucí o spolupráci. Smlouva vstoupí v platnost ve chvíli, pokud daná firma v tendru zvítězí. "VOP bude usilovat samozřejmě o maximální přenos technologií a know how jak od dodavatelů, tak od subdodavatelů," řekl Metnar. Dodal, že ministerstvo bude také jednat s dodavateli o pořízení licence pro území ČR na výrobu a autorizovaný servis vozidel.
Ministerstvo obrany po zaregistrování projektu na ministerstvu financí osloví čtyři výrobce, aby předložili své nabídky. Nová BVP by české armádě mohly dodat firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS) nebo společnosti PSM a Rheinmetall Landsysteme. Mezinárodní firma BAE Systems vyrábí ve Švédsku vozidlo CV90, nadnárodní GDELS nabízí španělsko-rakouský projekt Ascod. Německá firma Rheinmetall Landsysteme by chtěla uspět s vozidlem Lynx a německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.
Podle Metnara bude stěžejním kritériem při výběru dodavatele to, v jakém množství bude uchazeč schopen přenést do ČR výrobu popřípadě poskytnout licenci pro výrobu a servis a zapojit tak do výroby český průmysl. "Naším cílem je lépe bodově ohodnotit toho, kdo nabídne využití českého obranného průmyslu ve větší míře," řekl ČTK náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha.
Metnar při podpisu memoranda řekl, že pro koordinaci zakázky vznikne řídící výbor, ve kterém budou čtyři zástupci ministerstva a tři zástupci VOP.
Ředitel VOP Marek Špok věří, že státní podnik je na zakázku připraven po stránce lidských i výrobních zdrojů. "Projekt přinese perspektivu, budoucnost a stabilitu pro naše zaměstnance, což je velmi důležité," řekl ČTK. S možnými dodavateli je již VOP v kontaktu. Poznamenal, že projekt bude znamenat investice do infrastruktury podniku. Využiti budou současní zaměstnanci, ale bude nutné je doplnit i o další specialisty. Zdůraznil, že do zakázky budou zapojeny i další státní podniky a celý český obranný průmysl. "Chceme vytvořit takovou organizační strukturu, která umožní maximalizovat jejich dodávky do tohoto vozidla," řekl.
cap mal