Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

MPO analyzuje rizika spojená s používáním technologií Huawei

Praha 11. února (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní analyzuje rizika, která může představovat používání technologií čínských společností Huawei a ZTE. Bezpečnostní opatření, která bude resort zavádět, ale budou neveřejná. Ministerstvo to dnes uvedlo na dotaz ČTK.


"Ve vlastnictví ministerstva průmyslu a obchodu jsou produkty společností Huawei a ZTE včetně jejich dceřiných společností zastoupeny ve zcela marginálním počtu jednotek kusů, a to ještě jen v podobě mobilních telefonů a USB modemů," uvedl mluvčí resortu Milan Řepka.
Před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval loni v prosinci Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů.
"MPO má povinnost se touto hrozbou zabývat a zohlednit ji v analýze rizik, kterou v souladu se zákonem o kybernetické bezpečnosti pravidelně provádí. V současné době tuto hrozbu analyzujeme z hlediska rozhodnutí o míře rizika, které plyne z používání dotčených technických prostředků v zavedeném systému řízení bezpečnosti informací na MPO," dodal mluvčí. Konkrétní bezpečnostní opatření, která bude MPO zavádět, jsou podle něj z bezpečnostních důvodů neveřejná.
Server iROZHLAS.cz o víkendu uvedl, že ministerstvo obrany nařídilo odstranit ze služebních telefonů značky Huawei bezpečnostní aplikaci AirWatch, svým pracovníkům proto rozeslalo podrobný manuál. Je to první konkrétní opatření, které ministerstvo provedlo v reakci na varování NÚKIB. Software americké firmy ministerstvo podle registru smluv používá pro zabezpečení přístupu do interního informačního systému armády.
Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma Huawei se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupilo proti němu také čínské velvyslanectví.
Huawei napsala NÚKIB dopis, ve kterém požaduje upravit nebo zrušit varování před jejími technologiemi. Je připravena bránit se soudně i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Odpověď požaduje do 14. února.
mdk snm