Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Hlavním železničním dopravcem v Moravskoslezském kraji budou ČD

Ostrava 22. března (ČTK) - Majoritním dopravcem v železniční regionální dopravě v Moravskoslezském kraji zůstanou České dráhy (ČD). Obě strany dnes podepsaly smlouvu. Regionální železniční dopravu budou ČD zajišťovat do konce roku 2025 na základě přímého zadání. Kraj v následujících pěti letech přispěje na provoz vlakových linek v regionu minimálně 4,4 miliardy korun, řekl dnes novinářům hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Moravskoslezský kraj patří k prvním třem krajům v Česku, který má zajištěnou kompletní dopravní obslužnost na železnici od prosince 2019, kdy končí většina stávajících smluv. Už loni kraj prováděl tendry i na autobusové dopravce.


Kraj dopravce nevybíral ve výběrovém řízení, ale na základě přímého zadání a s ČD dohadoval jen podmínky při poskytování regionální železniční dopravy. "České dráhy za dotační peníze nakoupily nové soupravy a kvůli udržitelnosti mají právo jezdit s vlaky po hlavní trati až do roku 2025. Pokud někdo má na trati pětasedmdesátiprocentní monopol, tak je úplná hloupost to soutěžit. Uznali to všichni ostatní dopravci," uvedl náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS). Už příští rok chce kraj ale začít vybírat dopravce na období po roce 2025, a tento výběr už provede v soutěži.
Cestující by po železnici měli na některých tratích jezdit v modernějších soupravách. "Modernizované a nové soupravy přilákají do hromadné dopravy mnohem více cestujících. Mladí budou moct surfovat a nabíjet své telefony bez obav z vybití a vyčerpání kreditu a všichni ocení opravdu funkční klimatizaci. A s postupující modernizací kolejí se budou postupně zkracovat i jízdní doby, takže doprava napříč krajem bude opravdu rychlá a jednoduchá," doplnil Unucka.
Podle generálního ředitele ČD Miroslava Kupce zkombinuje národní dopravce v regionu stávající i modernizovaná kolejová vozidla a nasadit chce i nová. "První část budou push-pull soupravy. Měli bychom podepisovat začátkem dubna kontrakt se společností Škoda Transportation na dodávku souprav, které by měly začít být dodávány už někdy v roce 2021. Budeme dále v modernizaci pokračovat," uvedl Kupec.
Moravskoslezský kraj ročně dotuje veřejnou dopravu v regionu stamiliony korun. V rozpočtu na rok 2019 je vyčleněno 882,6 milionu korun na linkovou autobusovou dopravu a téměř 935 milionů na drážní dopravu.
Martina Helánová sd