Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Olomoucké muzeum podle MK porušilo v projektu SEFO zákon

Praha/Olomouc 22. března (ČTK) - Muzeum umění Olomouc při hledání návrhu podoby nové muzejní budovy Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Novinářům to dnes řekl Miroslav Leixner, ředitel ministerského odboru interního auditu a kontroly. Vedení Muzea umění Olomouc obvinění z porušení zákona odmítlo.


Muzeum je nyní s ministerstvem ve sporu, jeho zaměstnanci chtějí odstoupení mimistra Antonína Staňka (ČSSD). Vedení muzea dosud prosazovalo stavbu podle deset let starého návrhu, který vzešel z veřejné zakázky malého rozsahu na studii stavby. Ta podle Leixnera nebyla transparentní. Staněk chce na stavbu za 600 milionů korun architektonickou soutěž.
"Podali jsme proti kontrolním zjištěním MK námitky, které však ministerstvo zamítlo, aniž zohlednilo argumenty muzea, které své kroky doložilo e-mailovými pokyny z odpovědných odborů MK," řekl dnes ČTK mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal, podle kterého má vedení muzea za úkol připravit nápravná opatření k auditu. "Na tom v současné době pracuje," dodal.
Projekt SEFO, které muzeum plánuje více než deset let, má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě. Součástí projektu je stavba budovy v proluce vedle Muzea moderního umění. Zpočátku se muzeum snažilo získat peníze z evropských dotací, to se nepodařilo a projekt dlouho stál. Před časem ho vláda zařadila do svých investičních plánů. I tím Staněk zdůvodňuje potřebu transparentní soutěže.
"Nechci brát autonomii muzeu umění za těch 600 milionů korun, jde mi o politickou odpovědnost, která je stejně důležitá jako ekonomická. Chci mít jistotu, že projekt neskončí jako jiné projekty z minula - předražené a s dalšími neočekávanými nároky," řekl dnes Staněk.
Muzeum umění na příkaz ministra Staňka už podle Kasala zahájilo práce na nové architektonické soutěži. "Je nezbytné upozornit, že vláda se zabývala projektem SEFO v intencích současného projektu a v této, aktuální podobě, vzala na vědomí jeho financování. Nový projekt bude znamenat časové zdržení a prodražení celého projektu," podotkl Kasal.
Česká komora architektů, která ze zákona pořádá architektonické soutěže, podle Kasala ve čtvrtek upozornila, že pokud by Muzeum umění trvalo na vyhlášení soutěže, musela by z ní komora vyloučit návrh architekta Jana Šépky. Před ostatními by měl totiž Šépka podle komory konkurenční výhodu. "Pokud by jej však vyloučila, architekt Šépka již deklaroval, že by soutěž napadl kvůli diskriminaci své osoby. Tuto patovou situaci je možné řešit jedině společným jednáním MK, Muzea umění, České komory architektů a architektem Janem Šépkou," dodal Kasal, podle kterého komunikace s ministerstvem je zatím obtížná.
Po lednovém schválení vládního investičního programu pro kulturní instituce MK poslalo do muzea kontrolu, která prověřovala dokumentaci k projektu SEFO a podle Leixnera zjistila porušení zákona. Muzeum se v roce 2009 snažilo vypsat na projekt architektonickou soutěž, neučinilo tak ale údajně z nedostatku peněz na odměny vítězům. Pak 15. července vyhlásilo veřejnou zakázku malého rozsahu na studii SEFO.
Muzeum argumentuje také tím, že pokud by se konala nyní architektonická soutěž, hrozí ministerstvu soudní spory. MK to vylučuje a uvádí, že smlouva z roku 2009 je vypověditelná. Ekonomický náměstek MK René Schreier dnes řekl, že s ředitelem muzea o přípravě soutěže komunikuje od roku 2014.
hrm beh mal