Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Do sporu ohledně SEFO se vložil hejtman, bude prostředníkem

Olomouc 25. března (ČTK) - Do sporu ohledně stavby Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO), který se v uplynulých dnech rozpoutal mezi zástupci Muzea umění a ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD), se dnes vložil olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Mezi znesvářenými stranami se pokusí zastat roli mediátora. Vyplynulo to z dnešního jednání v Olomouci, informoval ČTK mluvčí muzea Tomáš Kasal. Na dlouho plánovanou stavbu SEFO vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun.


Staněk hejtmanovo angažmá uvídal. Je třeba vést konstruktivní dialog a ukončit mediální přestřelky, uvedl na twitteru.
Problémy kolem SEFO se dnes zabývali zástupci zakládajících a partnerských institucí projektu - kromě vedení muzea a hejtmana to byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner, olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO) a zástupci Univerzity Palackého. Hejtman hodlá v roli mediátora společně s muzeem a ministerstvem hledat "komunikační kanál". "Nepochybuji o tom, že se dohodneme. Všichni máme jeden zájem, aby SEFO v Olomouci bylo. Je to primární zájem a je potvrzen programovým prohlášením vlády i alokací finančních prostředků, a to ostatní, tedy jaký bude mít SEFO kabát, to je otázka technická," podotkl Okleštěk.
Posoudit podobu SEFO musejí podle hejtmana odborníci, ne laici. "Mně jde jenom o to, aby SEFO v Olomouckém kraji bylo a aby vzniklo v Olomouci," uvedl. Podle něj sporná situace vznikla v podstatě nedorozuměním. "Nedorozuměním v komunikaci jak ze strany ministerstva, tak Muzea umění a my se teď budeme snažit navázat společnou řeč," řekl hejtman.
Situace kolem stavby SEFO vygradovala minulý týden, kdy několik desítek zaměstnanců Muzea umění vyzvalo ministra kultury a někdejšího olomouckého primátora Antonína Staňka (ČSSD) k okamžité rezignaci. Podstata sporu podle nich tkví v "ministrově arogantním způsobu komunikace, ignorování jiných názorů, v urážení odborné veřejnosti a překrucování skutečnosti," popisuje muzeum na svých stránkách www.muo.cz. Staněk to odmítá a poukazuje na problémy, které vzešly z auditu. Z nich vyplývá, že muzeum opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Vedení muzea to popírá.
SEFO, které muzeum plánuje více než deset let, má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě. Součástí projektu je stavba budovy v proluce vedle Muzea moderního umění. Muzeum umění má už dlouho připravený projekt SEFO od architekta Jana Šépky, Staněk ale po nástupu do funkce rozhodl, že na stavbu je třeba vypsat soutěž, proti čemuž se nedávno ohradila řada odborníků, kteří Šépkův návrh podpořili. Soutěž by měla být připravena do začátku dubna. Není však dosud zřejmé, jak se má muzeum vypořádat z pohledu právních závazků s původním projektem.
Alena Horáková hj