Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

V Pardubicích pokračuje soud v případu kladrubského hřebčína

Pardubice 1. dubna (ČTK) - Po čtyřměsíční přestávce dnes pokračovalo hlavní líčení v kauze zmanipulovaných zakázek na rekonstrukci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku. Soud vyslechl předsedu představenstva společnosti Strabag Ondřeje Nováka, který vystoupil jako zástupce obžalované firmy. Novák se omezil na přečtení prohlášení, v němž vinu odmítl a obsáhle popsal, jak jsou v nadnárodní společnosti zavedeny etické kodexy a příručky a jak jsou zaměstnanci vedeni k férovému jednání.


Firma podle něj standardně vstupuje do sdružení s konkurenty, aby získala určitou zakázku. "Představa, že se osm našich zaměstnanců podílelo na přípravě nabídky tak, aby společnost Strabag soutěž nevyhrála, je absurdní," uvedl Novák. Podle něj firma nezaznamenala žádné domluvy mezi účastníky soutěže. Obžalovaný Pavel Ludvík již ve společnosti nepracuje. Na otázky státního zástupce Novák odmítl odpovědět.
Po úvodních výsleších obžalovaných před Krajským soudem v Hradci Králové jednání pokračuje na pardubické pobočce soudu. Obžalobě čelí pět firem a 17 lidí, zodpovídají se ze způsobení dvanáctimilionové škody. Mezi obžalovanými jsou i firmy Geosan Stavební, Chládek a Tintěra, Strabag, Cettus nebo Metrostav. Osmnáctý obviněný zemřel před podáním obžaloby.
Obžaloba byla podána pro podezření ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie, zločinu dotačního podvodu, zločinu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přečinu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, při přípravě a realizaci zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Podle státního zastupitelství trestná činnost souvisí s první a druhou etapou obnovy hřebčína.
Podle předsedy senátu Romana Drahného bude hlavní líčení pokračovat i v dalších měsících. Rozhodnout chce do konce roku, rozsudek bude vyhlášen opět v Hradci Králové, aby se mohla zúčastnit veřejnost. I největší jednací místnost v Pardubicích byla dnes přeplněná obžalovanými a jejich advokáty, kabáty si museli odložit v soudní kanceláři.
Pavel Dosoudil kš