Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Rada H.Králové změkčila podmínky tendru na stavbu lávky přes Labe

Hradec Králové 24. dubna (ČTK) - Rada Hradce Králové zmírnila podmínky pro opakovanou soutěž na stavbu lávky přes Labe u kongresového centra Aldis. Do první soutěže se žádná firma nepřihlásila. Radnice věří, že při méně přísných podmínkách se firmy přihlásí. Definitivně budou podmínky a vypsání tendru schvalovat zastupitelé na zasedání 30. dubna. Novinářům to dnes řekli představitelé města.

Projekt stavby lávky za odhadovaných 48 milionů korun bez DPH město připravuje od roku 2003.
Navržená lávka je subtilní konstrukce z betonových tvarovek spojených lanem. V ČR byla podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) zatím tato konstrukce použita čtyřikrát. V minulém tendru město po uchazečích chtělo referenci stavby lávky tohoto typu o délce nejméně 60 metrů, přičemž tak dlouhá lávka zatím v zemi podle Bláhy vznikla jediná.
"Požadavek na délku lávky minimálně 60 metrů se ukázal jako diskriminační," uvedl primátor Alexandr Hrabálek (za ODS). V opakovaném tendru by požadavek na délku lávky neměl být. Volnější podmínky v novém tendru budou i v požadavcích na stavební dozor či na referenční stavby uchazečů.
V případě úspěšné druhé soutěže by stavba lávky mohla začít ještě letos a hotová by mohla být přibližně do poloviny roku 2020. Většinu nákladů stavby by měla zaplatit evropská dotace z programu ITI. Opakováním tendru by čerpání dotace nemělo být ohroženo, protože v dotačních podmínkách je termín stavby lávky do konce roku 2023. Ke stavbě lávky se město zavázalo i ve smlouvě s Československou obchodní bankou, která v zóně Aldis začala loni v prosinci budovat regionální sídlo pro tisícovku zaměstnanců.
Lávka bude pro pěší a cyklisty a propojí Šimkovy sady a okolí kongresového centra Aldis s třídou Karla IV. v centru města. Radnice už v zóně Aldis v roce 2003 za 23 milionů korun postavila pěší bulvár, na který měla lávka navázat.
V minulosti měli k projektu lávky výhrady ochránci přírody. Původní projekt počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.
Zdeněk Rychtera dr