Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

MPSV nový systém spustí asi až v r.2022,poslanci schválili odklad

Praha 10. května (ČTK) - Ministerstvo práce asi ani od roku 2021 nespustí svůj nový jednotný informační systém pro výplatu dávek a agendu zaměstnanosti, který měl původně fungovat od roku 2017. Sněmovna dnes schválila úpravu e-neschopenek, v níž spuštění systému odsunula na rok 2022. ČTK o tom informovali Piráti. Odklad kritizovali. Resort kvůli zpoždění příprav už dvakrát prodlužoval o dva roky smlouvu s nynějším dodavatelem, firmou OKSystem.

Dvouleté prodloužení vyšlo zhruba na miliardu. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) přitom opakovaně uvedla, že by nové systémy měly fungovat nejpozději do konce roku 2020.
Nový resortní jednotný informační systém začal chystat v minulém volebním období tým bývalé ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Projekt měl stát kolem 1,5 miliardy a fungovat měl od roku 2017. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Po volbách po svém nástupu do funkce je zastavila ministryně první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Nynější šéfka resortu Maláčová v projektu pokračuje.
Přípravy provázejí ale další komplikace. Součástí jednotného systému je systém výplaty dávek. Tendr za 616 milionů na něj vyhrála společnost OKSystem, v listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Firma pak podala žalobu. V prosinci 2017 resort vyhlásil novou soutěž, ale už jen za 270 milionů bez DPH. OKSystem jako neúspěšný uchazeč výběr vítězné firmy DXC Technology napadl a obrátil se na antimonopolní úřad. Smlouva s vítězem se měla uzavírat podle původního plánu loni v září a dávkový systém měl plně fungovat od roku 2021. Odklad navrhl do předlohy o e-neschopenkách stranický kolega Maláčové, poslanec ČSSD Roman Sklenák.
Šéf sněmovního podvýboru pro dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti) označil odklad za "další alibistický úskok současné vlády, která se neumí popasovat se slibovanou digitalizací". Podle Koláříka odložení může dopadnout stejně jako dosud - bude po volbách, změní se vedení ministerstva, přípravy se mohou zas zastavit a legislativa se "bude lepit" poslaneckými návrhy ve Sněmovně.
"Jednak opět vyhodíme do vzduchu několik miliard za prodloužení současných IT systémů, jednak se o mnoho let prodlouží nesmyslné obíhání úřadů s kusem papíru. To je prostě žalostné selhání současné vlády," uvedl Kolářík.
Aby odklad začal platit, musí normu ještě projednat Senát a podepsat prezident. Piráti vyzvali senátory, aby předlohu Sněmovně vrátili se zkrácením termínu pro spuštění jednotného informačního systému ministerstva práce.
Pokud by se termín spuštění odložil až na rok 2022, muselo by ministerstvo práce zajistit provoz systémů i v roce 2021. Prodlužovaná smlouvu s dosavadním dodavatelem vyprší totiž na začátku roku 2021.
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort práce při budování systémů selhal a porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. Prodlení ve spuštění nových informačních systémů představuje nehospodárné výdaje pro státní rozpočet, uvedli před nedávnem kontroloři.
Kateřina Krausová jw