Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Jihomoravský kraj vybral v soutěži nové autobusové dopravce

Brno 14. května (ČTK) - Jihomoravský kraj v soutěži vybral nové dopravce pro zajištění autobusových linek na Brněnsku, Blanensku a v oblasti Jihovýchod, kterou tvoří převážná část břeclavského a hodonínského okresu. Jde o oblasti, v nichž vypověděl dopravcům od loňského 1. listopadu smlouvu. Kraj tím řešil problémy, kdy dopravci museli zvyšovat mzdy řidičům, ale neměli dostatek peněz a kraj už neměl možnost jim přidat.

V nově uzavřených smlouvách budou dopravci jezdit v průměru za 35 korun za kilometr, což je zhruba o sedm korun více než dříve, řekla ČTK mluvčí kraje Monika Brindzáková.
Některé nové smlouvy budou platné do konce roku 2021, některé do konce roku 2022. Všichni dopravci podle nich začnou jezdit letos od 1. června. Ze 13 podoblastí vypsal kraj soutěž pro devět, pro další čtyři chystá jiný typ zadávacího řízení, protože se nikdo nepřihlásil. Za rok kraj zaplatí dosud vybraným dopravcům podle informací ve Věstníku veřejných zakázek 177 milionů korun.
V soutěži uspěly firmy, které dosud v kraji jezdily. Na dopravní obslužnosti se na jižní Moravě podílí téměř 20 dopravců.
Kraj nyní nevybíral dopravce pro oblast Jihozápad, kterou tvoří převážně Znojemsko, protože zde uzavíral smlouvu až poté, co dopravci mohli do nabídek promítnout vládní nařízení o minimálních mzdách řidičů. Na Brněnsku, Blanensku a v oblasti Jihovýchod by měl kraj po ukončení krátkodobých smluv opět uzavřít nové desetileté smlouvy.
Vládní nařízení o minimálních mzdách řidičů udělalo na jižní Moravě v porovnání s ostatními kraji největší problémy, protože kraj mohl poslat dopravcům jen omezené množství peněz. Výpovědi smluv byly pro kraj nakonec jediným řešením, jak do budoucna zajistit autobusovou dopravu. Někteří dopravci se totiž ocitli na hraně krachu.
mei kš