Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

MPSV zatím nerozhodlo, kdo mu od r. 2021 dodá systém výplaty dávek

30.07.2019 (www.itbiz.cz/zpravicky…, Zdroj:Itbiz.cz / Zprávičky, Autor: ČTK)
Ministerstvo práce za stav systémů a závislost na jediném dodavateli sklízí dlouhodobě kritiku. Ministerstvo práce zatím stále neví, kdo mu dodá systém pro vyplácení dávek, který by měl začít fungovat od roku 2021.

Smlouvu s vítězem tendru mu v květnu po námitce neúspěšného uchazeče zakázal uzavřít antimonopolní úřad a nařídil mu nabídku znovu posoudit. Rozhodnutí o řešení zatím nepadlo, posuzují se dvě až tři možnosti. Novinářům to dnes řekl náměstek ministerstva práce pro informační technologie a ekonomiku Jan Baláč. Podle něj ostatní práce na novém, propojeném resortním systému postupují podle harmonogramu bez zpoždění.

"Dostáváme se do časového presu. Prozkoumáváme všechny možnosti, jak zajistit výplatu dávek i po roce 2020. Podnikli jsme první kroky k tomu, za jakých podmínek by bylo možné zadat otevřené výběrové řízení na rozvoj a provoz stávajícího systému," uvedl Baláč. Podle něj existují ale i další možnosti řešení, které zahrnují dohodu s nynějším dodavatelem, společností OKSystem.
Výběrové řízení na dodavatele systému dávek se konalo už dvakrát. Poprvé ho ministerstvo vyhlásilo před koncem roku 2014 a stanovilo cenu 616 milionů korun. Zájem mělo sedm uchazečů, zvítězila firma OKSystem. V listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Podle tehdejších zástupců resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a OKSystem nezaručil, že vše stihne dokončit. Firma si naopak stěžovala na nesoučinnost ministerstva a podala žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí. Soudní jednání se odročilo do září, obě strany jednají o mimosoudním řešení.
Resort vyhlásil tendr v roce 2017 podruhé. Zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez daně z přidané hodnoty se rozhodl přidělit firmě DXC Technology. Námitky neúspěšného uchazeče, kterým byl s cenou 829 milionů korun OKSystem, odmítl. Firma se v březnu obrátila na antimonopolní úřad. Ten rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky z loňského prosince zrušil a nařídil přezkoumat. Vysvětlení kvůli nízké ceně od firmy DXC Technology ministerstvo obdrželo, nyní čeká na stanovisko odborné komise.
Smírným řešením sporu kolem prvního tendru i kvůli časovému tlaku by mohlo být to, že se resort a OKSystem k původní zakázce vrátí a budou v ní pokračovat. Podle Baláče bylo ale tehdejší zadání "poplatné době" a není jednoduché ho přizpůsobit dnešním potřebám. "Nicméně pokud by měla být výplata dávek ohrožena, tak tohle je řešení," připustil náměstek. Poslední variantou je další prodloužení provozu nynějšího systému. K tomuto kroku resort přistoupil kvůli zpoždění příprav nového systému už dvakrát, a to v roce 2016 a loni. Dvouleté protažení stojí asi miliardu. "Věříme, že k tomu nebude muset nikdy dojít," řekl Baláč.
Systém pro výplatu dávek je součástí připravovaného jednotného informačního systému resortu práce. Ten měl původně fungovat už od roku 2017 a stát kolem 1,5 miliardy korun. Podle nového harmonogramu by měl být plně v provozu od roku 2021. Propojení s agendami České správy sociálního zabezpečení se letos odložilo ale až na rok 2022. Ucelený systém tak resort může mít až v příštím volebním období.
Ministerstvo práce za stav systémů a závislost na jediném dodavateli sklízí dlouhodobě kritiku. Podle Baláče padlo už v roce 2010 rozhodnutí o výměně systémů a dodavatele. Začal s ní tehdejší ministr Jaromír Drábek (TOP 09). Kvůli pochybením při výběru ale antimonopolní úřad zakázal tehdy zvolený systém používat a úředníci se vrátili k OKSystemu. V minulém volebním období tendry nastartoval tým ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Přípravy pak zastavila ministryně první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Nynější šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD) v projektu pokračuje.
--------------------------------------