Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Izraelská firma vypekla Česko - je ohrožen monitoring vězňů

(14.01.2020,24zpravy.com)Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) označila chování dodavatele za nezodpovědné s tím, že veřejnost může ztratit důvěru v elektronickou kontrolu trestu domácího vězení. Dodavatel podle ní velmi ztížil situaci celého projektu.


Firma SuperCom má s PMS smlouvu do roku 2024. Nové náramky v počtu 120 kusů s příslušenstvím měla dodat loni v říjnu. "Tato objednávka i přes intenzivní snahu Probační a mediační služby zatím nebyla dodána, čímž dodavatel porušil smluvní podmínky. Ačkoli je dodavateli známa skutečnost, že snižující se počet použitelnıch zařízení může v případě jejich nedostatku ohrozit provoz elektronického monitorovacího systému v ČR, neučinil prozatím potřebnou nápravu a nereaguje na vızvy ani přes urgence," uvedlo ministerstvo.
Elektronické náramky jsou v provozu od září 2018. Vedle domácích vězňů hlídají také některé vězně podmíněně propuštěné na svobodu. U některıch obviněnıch také nahrazují pobyt ve vazební cele. Probační služba problém podle ministerstva "intenzivně řeší", aby co nejúčinněji zajistila další fungování monitorovacího systému.
Ministerstvo připomnělo, že smluvní podmínky umožňují uplatnit proti dodavateli sankce, pokud řádně a včas neplní svoje závazky. ”Jde například o použití garance bankovní záruky a odstoupení od smlouvy. Pokud k těmto krokům bude PMS nucena přistoupit, aby byly chráněny zájmy státu a předešlo se růstu majetkovıch škod, dojde k vyhlášení nové veřejné soutěže dříve než v původně plánovaném termínu," napsal úřad.
Vybrat dodavatele technologie trvalo státu osm let. Podařilo se to za ministra Roberta Pelikána (ANO), kterı zvolil formu soutěžního dialogu poté, co pět předchozích tendrů skončilo neúspěšně. Za prvních 280 zařízení včetně softwaru zaplatilo ministerstvo firmě SuperCom 15,6 milionu korun.
Na počátku loňského roku náramky aktivně hlídaly současně 91 lidí, počátkem roku letošního to bylo 162. PMS v říjnu uváděla, že má stále k dispozici 280 zařízení a že se jejich počet v dohledné době navıší na čtyři stovky.
Náramky doposud nosili zejména pachatelé maření vıkonu úředního rozhodnutí, dále pachatelé krádeží a ohrožení pod vlivem návykové látky a také neplatiči vıživného. Zařízení ale monitorují i vıtržníky nebo podvodníky. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovanıch. Jednou z vıhod náramků je to, že odsouzenı či obviněnı člověk může přes den chodit do práce. Volnı čas musí trávit ve svém bydlišti.