Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Námitky dvou dopravců pozdržely výběrové řízení pro regionální autobusovou dopravu. Cestujících se to však nedotkne, sdělil Michal Kortyš...

(19.01.2020 Pardubicezive.eu) Pardubický kraj připravil v únoru 2019 výběrové řízení na autobusové dopravce pro regionální dopravu, kteří by tuto službu zajišťovali dalších deset let. V poslední možný den pro podání přihlášek byly proti zadávací dokumentaci podány námitky dvou společností. Zeptali jsme se náměstka pro dopravu Michala Kortyše, jaký bude nyní postup kraje a co mohou podané námitky znamenat pro cestující v regionu.

Pane náměstku, shrňte prosím základní parametry tendru na autobusové dopravce?
Našim cílem bylo vybrat autobusové dopravce, kteří budou poskytovat služby ve veřejné linkové osobní dopravě od poloviny roku 2020 na dobu deseti let. Po řadě jednání a debat jsme rozdělili Pardubický kraj do osmi oblastí, u kterých jsme jednoznačně nadefinovali počet autobusů v různých kategoriích, dále jízdní řády, jež je dopravce povinen akceptovat a další nutné požadavky. Chceme pro cestující zkrátka vybrat nejlepší možnou variantu k přepravě autobusovými spoji.

Reklama

Termín uzavření smlouvy s vybranými dodavateli autobusové přepravy byl předpokládán nejpozději koncem října 2019. V novém roce stále čekáme na uzavření těchto smluv. Co se stalo?
Proti vyhlášené veřejné zakázce byly v poslední možný den pro podání přihlášek podány námitky k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Tyto námitky dvou dopravců pozdržely celé výběrové řízení.

Jaké námitky tyto společnosti podaly?
Podaných námitek bylo hned několik, avšak ÚOHS se v naší věci zabývá pouze dvěma případy. Jedním je požadavek Pardubického kraje na bankovní záruku poskytnutou výhradně bankou na území ČR a s licencí České národní banky, jež se společnostem zdá diskriminační. Druhý případ představuje stanovení kategorií autobusů, co se týče jejich rozměrů, což údajně vytváří bezdůvodnou překážku hospodářské soutěže.

Je již rozhodnuto o dalších krocích Pardubického kraje?
Již jsme proti rozhodnutí ÚOHS podali rozklad, jelikož jsme přesvědčeni, že jsme v žádném případě hospodářskou soutěž neporušili a nikoho nediskriminovali. Celé výběrové řízení bylo svěřeno firmě, která se řízeními zabývá – abychom neudělali žádnou chybu. V tuto chvíli společně děláme vše, abychom našim cestujícím i nadále zachovali potřebný servis. Oslovíme možné dopravce k zajištění obsluhy mezidobí, než se tato věc podaří vyřešit. Cestující se tak jednoznačně nemusí bát o autobusovou dopravu v našem kraji.