Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Pokuta sto tisíc pro pražský dopravní podnik platí, rozhodl Nejvyšší správní soud

(11.06.2020 Lidovky.cz) Brno - U Nejvyššího správního soudu (NSS) skončil spor o pokutu 100 000 korun, kterou uložil v roce 2018 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP).

Soud zamítl kasační stížnost DPP a definitivně tak platnost pokuty potvrdil. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu.

Spor se týká zakázky na zajištění fyzické ostrahy budov, kterou DPP vyhlásil v roce 2016. Podle rozhodnutí ÚOHS podnik při výběrovém řízení chyboval, protože z tendru nevyřadil nabídku společnosti Centr Group, která nezajistila platnost bankovní záruky po celou dobu zadávací lhůty.

Už během výběrového řízení přitom hodnoticí komise DPP doporučila právě z tohoto důvodu Centr Group vyřadit. „Zadavatel se tímto doporučením neřídil, neboť považoval tento postup za příliš formalistický," uvedl dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

DPP navíc vyhodnotil nabídku Centr Group jako nejvýhodnější a s firmou uzavřel smlouvu. ÚOHS mu za to uložil pokutu 100 000 korun, kterou v dubnu 2018 potvrdil i předseda Rafaj.

Dopravní podnik se bránil žalobou u Krajského soudu v Brně, ani u něj ale neuspěl, napadl tedy rozsudek kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Ten se ale ztotožnil s rozhodnutím nižší instance a potvrdil, že rozhodnutí ÚOHS bylo správné.

Uloženou pokutu musel dopravní podnik zaplatit už po neúspěchu svého rozkladu u ÚOHS v roce 2018, žaloba na její zaplacení neměla odkladný účinek.