Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Zákon ušitý pro Babiše? Průhledné, až to hezké není, tvrdí Rakušan

(17.06.2020 Globe24.cz) Starostové a nezávislí (STAN) a Piráti chtějí pozměňovacím návrhem ze zákona o skutečných majitelích vypustit výjimku, která podle nich nahrává premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o střet zájmů. Informovali o tom dnes na tiskové konferenci ve Sněmovně.

Předseda STAN Vít Rakušan předložil také návrh, který by rozšířil množství údajů zveřejňovaných v evidenci ministerstva spravedlnosti. Babiš dlouhodobě odmítá tvrzení, že je ve střetu zájmů.
Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu. Podle kritiků mu ustanovení nahrává ve chvíli, kdy jeho střet zájmů řeší unijní orgány. Vláda novelu schválila 1. června hlasy ANO. Ministři za ČSSD se hlasování zdrželi, protože výjimka pro svěřenské fondy podle nich překračuje rámec příslušné evropské směrnice.
Rakušan novinářům řekl, že vláda předvedla kreativitu, kterou po ní unijní legislativa nevyžadovala. "Je to tak průhledné, až to hezké není. Máme premiéra, který má majetek ve svěřenských fondech a ty dostanou výjimku ze zákona? Já nevím, kde je větší důkaz o střetu zájmů," podotkl. Šéf Pirátů Ivan Bartoš dodal, že podle současného znění předpisu by Babiš nebyl majitelem Agrofertu, takže by jeho firmy mohly usilovat o veřejné zakázky a pobírat dotace, o kterých by jako premiér mohl rozhodovat.
První pozměňovací návrh by výjimku vypustil. "Tedy i svěřenské fondy budou mít ty samé podmínky jako ostatní právnické osoby, i tady bude povinnost uvádět skutečného majitele," uvedl Rakušan.
Vláda využila legislativní kreativity, i přes upozornění opozice v návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů ponechala zbytečnou výjimku. Můžeme předjímat, že důvodem jsou výhody pro současného premiéra. Proto jsme ve spolupráci s @PiratskaStrana připravili pozměňovací návrhy.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) June 17, 2020
Podle druhého návrhu by v ministerské evidenci měla být dostupná i informace o struktuře vztahů. "Někdy bývají složité, těžko dohledatelné, ale my myslíme, že máme mít svobodný přístup k informacím, dostat se i k tomu, jak vypadá ta složitá zamotaná struktura," řekl.
Podporu změnám přislíbila i KDU-ČSL, lídři STAN a Pirátů ale připustili, že budou potřebovat hlasy i od dalších stran. Diskutovat o podpoře chtějí i s vládními sociálními demokraty.
Psali jsme
• Budou předčasné volby? Zmatek v tom má i Babiš, během dne změnil názor
Ustanovení ohledně svěřenských fondů kritizují vedle opozice například i Rekonstrukce státu a Transparency International (TI). Podle ministerstva spravedlnosti se ale jedná čistě o zákon, který do českého práva přenese požadavky unijní směrnice proti praní peněz či financování terorismu. I bez kritizované výjimky by podle resortu byl výklad předpisu stejný. Babiš označil za nesmysl, že by kabinet zákon schválil proto, aby mu pomohl.
Babiš nařčení ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost. Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že Babiš ve střetu zájmů je. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.