Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Kdo stojí za firmami, které se uchází o veřejné zakázky? Rekonstrukce státu a Lexperanto vydali manuál pro zadavatele

(17.06.2020 Rekonstrukcestatu.cz) Rekonstrukce státu ve spolupráci se spolkem Lexperanto vydala návod, jak mohou zadavatelé veřejných zakázek správně rozkrýt skutečného majitele a majetkovou strukturu vybraného dodavatele. Vše plně v souladu s požadavky zákona o zadávání veřejných zakázek.

Manuál přináší praktický návod, jak mají zadavatelé postupovat v 7 krocích. Rozeslali jsme ho všem významným zadavatelům veřejných zakázek v Česku.
Manuál popisuje rozkrývání vlastnické struktury v 7 přehledných krocích a obsahuje také užitečné právní vzory a ilustrační případy dobré praxe. „Rozkrývání vlastnických struktur a skutečných majitelů dodavatelů veřejných zakázek je velmi důležité, bohužel však není nijak jednoduché. Neexistuje k němu žádný srozumitelný návod či metodika. Tímto manuálem se proto snažíme ulehčit zadavatelům veřejných zakázek život a poskytnout jim doposud chybějící návod, jak dodavatele správně rozkrývat,“ říká Petra Hanušová-Adolfová, předsedkyně spolku Lexperanto.
Pokud zadavatel nezná skutečného majitele svého dodavatele, riskuje, že u něj nebude schopen ověřit existenci nebo absenci střetu zájmů nebo nebude moci ověřit, zda skutečný majitel dodavatelské firmy není na seznamu podezřelých z terorismu nebo osob, na které byly uvaleny mezinárodní sankce.
Rekonstrukce státu dlouhodobě prosazuje, aby firmy, které nezveřejňují své reálné majitele, byly vyloučeny ze soutěže o veřejné zakázky a dotace. „Podle studie DatLab skončí ročně asi 18 miliard korun z českých veřejných zakázek u firem sídlících v daňových rájích. Úřady tak samy nemohou vědět, kdo je konečným příjemcem peněz. A nemohou tak zabránit ani případným střetům zájmů,” připomíná Josef Karlický, vedoucí týmu Rekonstrukce státu.
„Kromě potřebných legislativních změn je třeba také podpořit zadavatele veřejných zakázek v jejich snaze dobrat se koncových vlastníků dodavatelských firem. Rádi jsme proto přispěli k vydání tohoto manuálu,” uzavírá Josef Karlický.