Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Část státních zakázek na sušené mléko získal koncern Agrofert. Do dvou třetin se nikdo nepřihlásil

(17.07.2020; IRozhlas.cz; Autor: Dominika Kubištová) Správa státních hmotných rezerv vysoutěžila první část tendrů na sušené mléko. Téměř 300 tun plnotučného a 150 tun odtučněného mléka dodá Mlékárna Hlinsko z koncernu Agrofert. Zakázky na dalších 300 tun odtučněného mléka získala společnost Moravia Lacto. Více než šestina nabídek se stále vyhodnocuje. Správa ale musí znovu vypsat tendry na 2550 tun mléka, nikdo se do nich nepřihlásil.

Hmotné rezervy vypsaly zakázky na sušené mléko na konci dubna. Agrární komora tehdy vyzvala stát, aby udělal zemi soběstačnou v potravinářské výrobě. Během koronaviru totiž klesla poptávka po mléku z Itálie a dalších evropských států, a čeští výrobci tak měli obavy o odbyt. I kvůli tomu si předseda hmotných rezerv Pavel Švagr myslel, že firmy budou mít o tendry velký zájem.
„Jsem rád, že navyšujeme právě potravinové zásoby. Už dříve jsme poukazovali na to, že se nám dlouhodobě nedaří plnit plán ministerstva zemědělství mít zásoby potravin na tři dny,“ napsal serveru iROZHLAS Švagr.
„Nákup sušeného mléka tento deficit sice zcela nevyřeší, ale v plnění plánu jsme díky tomu zase o něco blíž. Navíc tím podporujeme české firmy, na které dopadá aktuální krize,“ dodal.
Mlékárna Hlinsko zvítězila v některých částech tendru i v předešlém období. „Nyní je situace taková, že nám skončil předchozí kontrakt na dodávku sušeného mléka, proto jsme se přihlásili do nového. Pro naši společnost se nejedná o významný objem produkce, na druhou stranu nemáme dostatečnou kapacitu pro navyšování skladovaného objemu s ohledem na nutnost pravidelného obnovování uskladněné zásoby pro Správu státních hmotných rezerv,“ uvedl pro ČTK za hlineckou mlékárnu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Kromě potravin na tři dny se do státních hmotných rezerv nedaří dostat například ani elektrocentrály, cisterny na pitnou vodu nebo kojenecké mléko.
Jak zjistil už dříve server iROZHLAS.cz, dlouhodobě na ně nejsou peníze. A podle poslance Václava Votavy (ČSSD) z rozpočtového výboru pro nákup není vůle ani letos.