Aktuality

(23.10.2020; iROZHLAS.cz) Policie podezřívá z manipulací zakázek sdružení firem Aquatis a Sweco Hydroprojekt, které je autorem studie proveditelnosti stavby vodního kanálu Dunaj−Odra−Labe. Podle podezření detektivů se firmy Sweco a Aquatis účastnily pletich v soutěžích na tendry týkající se právě velkých vodních děl. Píšou o tom páteční Hospodářské noviny. Kanál dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, přípravy první části kanálu schválila vláda začátkem října.
Dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vyšetřování ani podezřelé komentovat nechce. „Probíhají neveřejné úkony prověřování, víc nemůžu komentovat,“ řekl Hospodářským novinám státní zástupce Pavel Komár.

Na základě poznatků spustila Národní centrála proti organizovanému zločinu v dubnu 2018 akci, při níž zasahovala v pražském sídle Povodí Vltavy i v brněnské centrále Povodí Moravy.
Bez povšimnutí ale tehdy podle listu prošlo to, že detektivové zabavovali počítače a odnášeli si písemnosti i ze soukromých firem − Aquatis a Sweco Hydroprojekt.
Právě s těmito společnostmi uzavřelo ministerstvo dopravy v roce 2016 smlouvu za 27 milionů na analýzu stavby kanálu. Dodatek kontraktu byl podepsán tři měsíce před zmíněnou policejní razií.Další společnost Vodní cesty, jež se studie původně také účastnila, zase v době zisku zakázky patřila Zemanovu poradci Petru Formanovi, uvedl deník. Později ji ale zmíněné dvě firmy ze sdružení vyřadily. Podle zdrojů blízkých vyšetřování práci policie zpomalily organizační změny, kvůli nimž přebral případ jiný tým, uvedly Hospodářské noviny.
Domlouvání na zakázkách?
Podle informací listu detektivové z protimafiánské centrály prověřují, zda se Aquatis a Sweco vzájemně domlouvaly na zakázkách, a uměle tak navyšovaly jejich cenu. Mimo jiné jde i o protipovodňová opatření Olomouce. Policisté kvůli tomu zasahovali i na tamní radnici v době, kdy byl primátorem pozdější ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Že se detektivové zajímají o olomoucké tendry, potvrdil Hospodářskýn novinám generální ředitel společnosti Aquatis Pavel Kutálek.
„Vím, že to mělo být (razie) kvůli protipovodňovému opatření v Olomouci. Byli jsme subdodavatelem Sweca. V tom jsme ale nic nedělali, ani nic nezařizovali,“ uvedl Kutálek. Rovněž přiznal, že policisté zasahovali i v brněnském sídle jeho firmy. Zároveň ale popřel, že by se firma něčeho dopustila.
Generální ředitel společnosti Sweco Milan Moravec na dotazy Hospodářských novin nereagoval.