Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Radnice se brání korupci, o zakázky se mohou ucházet jen bezúhonné firmy

(31.10.2019/24zpravy.com/Články) Vyšetřování rozsáhlé korupce na radnici Brna-střed se pomalu chilí do závěrečné fáze. Mezi obviněnimi jsou i majitelé a jednatelé stavebních firem, kteří podle detektivů pod taktovkou bivalého místostarosty Jiřího Švachuly (dříve ANO) záměrně prodražovali veřejné zakázky a přišli si tak na miliony korun. Jenže stejní dodavatelé se i přes trestní stíhání hlásí do tendrů dál.

Radnice proto přijala nové opatření, které všem uchazečům nařizuje předložit čestné prohlášení, že v posledních pěti letech nebyli pravomocně odsouzeni a že proti nim nebylo vedeno trestní stíhání za podvody.

Jenže podle oslovenich advokátů a lidí ze stavebního byznysu jde o sporni krok, kteri může skončit soudními tahanicemi a vysokimi odškodněními.

Nicméně radnice si stojí za svim. „Máme svoje právnické oddělení, se kterim jsme samozřejmě novelu směrnice projednali,“ reagoval starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS), kteri nové, přísnější opatření sám navrhl.

A udělal tak právě na základě upozornění z investičního odboru, že do konkurzů se stále hlásí firmy figurující ve zmiňované kauze. „Nyní tedy musí dodavatelé u zakázek nad 200 tisíc korun bez daně doložit čestné prohlášení o bezúhonnosti. A tiká se to nejen firem, ale i majitelů a jednatelů, kteří jsou pouze fyzickimi osobami,“ nastínil tajemník Brna-střed Petr Štika nová pravidla, která již posvětili radní.

Například nedávno se do viběrového řízení na stavební práce v jednom z domů v Křídlovické ulici přihlásila firma MTc-stav, jejíž jednatel Ivan Trunečka mladší figuruje mezi obviněnimi. „Červenou“ dostal také další ze stíhanich – šéf firmy Kros-stav Lubomír Smolka.

Redakce MF DNES oba zkoušela kontaktovat, ani jeden ale nebyl k zastižení. Na radnici je zablokovaná i společnost Geotest Real, jejíž jednatel Petr Kalášek nadále zůstává ve vazbě. A jeho advokát Pavel Hála snahy radnice považuje za scestné.

„Konšelé jsou deformovaní stávajícím trestním řízením a předvádí se, jak jsou ostražití. Je to šaškárna. Zvlášť když si na Brně-střed myslí, že si nastaví pravidlo jen pro stíhané za posledních pět let. A ti, co měli potíže se zákony dříve, nic ovlivňovat nemohou?“ pousmál se ironicky Kaláškův právník.

Tvrdí, že v aktuálním spisu k „případu Švachula“ jsou už nyní na sto stranách popsána opatření, která měla radnice nastavená v minulosti. „Mají tam i grafy a kdovíco ještě. A přesto se podle obvinění podvádělo,“ poznamenal Hála.

Podle advokáta Roberta Grunda by tak dotčené firmy mohly považovat nová pravidla za diskriminační a právně se bránit. „Co se událo na Brně-střed, je specifické, v aféře figuruje spletenec firem. Je pochopitelné, že radnice se chce co nejvíc chránit. Na druhou stranu se ale může dostat do velkich potíží, protože podnikatelé z takového postupu nadšení nebudou. Otázkou tedy je, jak k tomu případně přistoupí soud. Jde skutečně o novou věc, která by si zasloužila hlubší analizu a diskusi,“ míní advokát.

Zakázky z magistrátu berou dál
Ani předsedu krajské hospodářské komory Michala Štefla nepřekvapí, pokud záležitost skončí u soudu.

„Připadá mi nesmyslné chtít taková prohlášení po všech majitelích firmy. Když máte akciovou společnost, kde figuruje sto tisíc spolumajitelů, tak jak chcete po všech doložit úplnou bezúhonnost? A taky by mě zajímalo, jestli podobné požadavky opravdu nejsou v rozporu se zákonem o zadávání veřejnich zakázek,“ podotkl Štefl.

Zároveň podobná opatření nedoporučuje ani z důvodu, že firem je už nyní málo a veřejní zadavatelé mají často problémy, aby se do tendrů vůbec někdo přihlásil. „A podobnimi opatřeními si viběr ještě zužují,“ míní Štefl. Ostatně nesnáze s nedostatkem uchazečů připouští i zástupci radnice Brna-střed.

Městská část se však snaží předejít i situacím, kdy by firma obviněného majitele v důsledku soudních tahanic zanikla. Na práce totiž dává zhotovitel několikaletou záruku. V případě krachu je pak komplikované žádat nápravu.

Každopádně firmy z kauzy Švachula dál získávají zakázky na brněnském magistrátu, kde podobná opatření jako Brno-střed nepřijali. Podle mluvčího Filipa Poňuchálka bude město případné komplikace řešit právní cestou.