Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Objem veřejných stavebních zakázek do června klesl o 1,1 procenta

(10.06.2020 Imaterialy.cz) Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, do konce května meziročně klesl o 1,1 procenta na 84,2 miliardy korun. Počet se zvýšil o 16,7 procenta na 1722. Největším zadavatelem byla Správa železnic se zakázkami za 16,9 miliardy korun.

Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla více než o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně stavby bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, meziročně vzrostla o 51,4 procenta na 23,3 miliardy korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravní infrastrukturou, hodnota zakázek klesla o 12,7 procenta na 60,9 miliardy korun. Průměrná velikost zakázky se do konce května meziročně snížila o 15,2 procenta na 48,9 miliónu korun. Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací meziročně vzrostl o čtyři procentní body na 44,5 procenta. Hodnota deseti zadaných zakázek překročila miliardu korun, v květnu přibyla jedna. Největší byla oprava traťového úseku Mstětice–Praha-Vysočany za 5,08 miliardy korun. Správa železnic ji zadala sdružení firem Subterra, OHL ŽS, Eurovia CS a Elektrizace železnic Praha. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 29 miliardových zakázek. Z firem získala nejvíce zakázek Subterra, která samostatně vyhrála pět tendrů za 86,8 miliónu korun. Z dalších 9,93 miliardy korun bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.

Hodnota nově vypsaných zakázek v do konce května meziročně vzrostla o 27,2 procenta na 80,6 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně klesl o 4,5 procenta, v inženýrském stavitelství se o dvě pětiny zvýšil. Hodnota devíti vypsaných zakázek překročila miliardu korun, v květnu přibyla jedna. Největší byla výstavba úseku trasy D pražského metra v úseku Pankrác–Olbrachtova, kterou vypsal Dopravní podnik hlavního města Prahy. Předpokládaná cena je 13,1 miliardy korun.

Veřejné zakázky měly předloni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 procent. Nejméně to bylo v roce 2017 s podílem 32,6 procenta a nejvíce v roce 2002 s 55,1 procenta.

Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,7 procenta. Podle posledních dostupných údajů letos za leden až duben meziročně stagnovalo. V samotném dubnu o 4,6 procenta kleslo. Podle analytiků může stavebnictví zbrzdit očekávaný propad ekonomiky po opatřeních proti koronaviru.