Aktuality

(16.09.2020;Ceskenoviny.cz) Praha - Čínská firma Zhenhua Data Technology, která se na svém už vypnutém webu označovala za pionýra ve využití dat pro hybridní válku, shromáždila profily zhruba 700 prominentních Čechů. V databázi jsou politici, diplomaté, pracovníci bezpečnostních institucí, akademici a podnikatelé i jejich dětí. Profily mají také některé instituce.

(16.09.2020;ČT1-Události) Moderátorka: "Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei nezískal v Česku bezpečnostní prověrku kategorie tajné. Bez ní se nelze účastnit vybraných státních tendrů. Sama společnost to potvrdila Deníku N. Teď zvažuje, že Národní bezpečnostní úřad požádá o nižší stupeň. Předloni varoval před technologiemi Huawei Úřad pro kybernetickou bezpečnost. Podle firmy k tomu nebyl důvod."

(16.09.2020;Zemědělec.cz;Petra Vaňatová) Státní podnik Lesy České republiky (LČR) začínáne vyhodnocovat soutěže na lesní práce, těžbu a prodej dřeva pro léta 2021 až 2025. Odhadovaná hodnota prací v tendru 2021+ je 4,5 miliardy korun a objem dřeva k těžbě je šest milionů metrů krychlových.

(16.09.2020;Zdopravy.cz;Jan Šindelář) Pardubický kraj se znovu snaží udat sedm miliard na autobusovou obslužnost.
Autobusoví dopravci mají možnost se znovu utkat o velkou zakázku na dopravní obslužnost Pardubického kraje. Hejtmanství vypsalo tendr v celkové hodnotě 6,958 miliardy korun. Kraj je rozdělen na osm oblastí, které budou vítězové obsluhovat od prosince 2021 dalších deset let.

(16.09.2020;Lidovky.cz) Prezident Miloš Zeman přijme ve 14:00 v Lánech předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. Vláda chce, aby Zeman Rafaje odvolal. Premiér Andrej Babiš s místopředsedou vlády Janem Hamáčkem proto byli minulý týden za prezidentem v Lánech. Své stanovisko k vládnímu návrhu chce ale Zeman sdělit právě až po schůzce s Rafajem.

(16.09.2020;Ihned.cz;Alena Adámková) Výstavba nového bloku v Dukovanech (EDU II) se zase o trochu přiblížila: stát a společnost ČEZ koncem letošního července podepsaly smlouvy týkající se jeho výstavby. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš kromě zastřešující dohody podepsali také smlouvu definující územní povolení k umístění stavby i výběr dodavatele do roku 2024. Beneš uvedl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022, tendr chce vypsat letos v prosinci.

(15.09.2020; Ekonomickydenik.cz) Uskupení Hlídač státu, které již řadu let na stejnojmenném serveru zpřístupňuje nejrůznější databáze státu, ministerstev a dalších institucí spolu s unikátním přehledným vyhledávačem, spouští další projekt. K-index Index korupčního rizika. Každý, kdo se na server www.hlidacstatu.cz podívá, lehce zjistí, jak konkrétní instituce hospodaří. A znamená nejlepší, F nejhorší. K-Index porovnává deset základních parametrů. Za kalendářní rok jsou hodnoceny zhruba 3 miliony smluv, které jsou zveřejněny v registru smluv. Programování celého projektu zabralo asi rok a půl.

(15.09.2020; B2b-nn.com) Od zadavatele po správu jen digitálně.  Druhý ročník Summitu Koncepce BIM se uskuteční ve čtvrtek 19. listopadu 2020 a konat se bude na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech. Jde o jednu z mála konferencí v Evropě, které se zúčastní zástupci veřejné správy z několika zemí Evropské unie, a která je navíc společně pořádána zodpovědnými organizacemi státní správy České republiky. Záštitu nad akcí převzal vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla, který bude – společně s ministrem průmyslu a obchodu ČR Karlem Havlíčkem patřit k hlavním řečníkům prvního bloku konference. Její účastníci tak dostávají unikátní příležitost seznámit se s českými vládními aktivitami podporujícími digitalizaci stavebnictví, které od minulého roku významně pokročily ve své realizaci, souhrnně získat přehled o již konkrétních výstupech a jejich postupné aplikace do pilotních projektů. A to včetně konkrétní specifikace povinného využívání metody BIM u všech veřejných zakázek přesahujících 150 milionů korun včetně jejího vlivu na dodavatele. Současně se ale budou moci seznámit i se situací v dalších evropských zemích. Už loňský ročník ukázal, že Česko v řadě parametrů nejenže nezaostává, ale dokonce patří k evropské špičce.

(15.09.2020; Regiony24.cz; autor: Jakub Novák) „Naše budova na náměstí Svobody již delší dobu neodpovídala rostoucím požadavkům na studijní infrastrukturu, a proto jsme velice rádi, že se nám podařilo získat dotaci od MŠMT a dnes i podepsat smlouvy s realizátorem stavby. Doufáme, že za dva roky se celá FF nastěhuje zpět a budeme si moci užívat historicky citlivě zrekonstruované prostory a současně moderně vybavené učebny a kanceláře, včetně nově postaveného křídla,“ říká nadšeně děkan Filozofické fakulty UHK Jan Prouza s tím, že po dobu realizace rekonstrukce je veškerý život FF UHK přesunut na budovu E v ulici Víta Nejedlého v Hradci Králové.

(14.09.2020; Odpady-online.cz; autor: Anna Soldátová) České společnosti jsou při využívání vozů na alternativní pohon stále zdrženlivé a upřednostňují vozy na benzin a naftu. Vozy na alternativní pohon mají ve vozovém parku tuzemských firem zhruba čtyřprocentní podíl, alespoň jedno auto s alternativními technologiemi má 14 procent firem. Evropský průměr je 34 procent. Jejich nákup brzdí vysoké ceny a slabá nabídka dobíjecích stanic. Vyplývá to z průzkumu leasingové společnosti Arval. Podle statistik je v Česku registrováno z celkového počtu 8,1 milionu aut zhruba 200 000 vozů na ekologický pohon.